Polska przeciwna wiązaniu funduszy z praworządnością. Komentarz
Szef MSZ Jacek Czaputowicz mówił w czwartek po spotkaniu z komisarz UE ds. sprawiedliwości Vierą Jourovą, że jest "uspokojony" ws. zapowiedzi uzależnienia funduszy unijnych od przestrzegania praworządności, ale Polska jest nadal przeciwna takiemu rozwiązaniu. Sprawę komentowała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska z portalu wPolityce.pl.
2018-05-04, 16:53
Posłuchaj
Propozycję uzależnienia wypłaty funduszy od gwarancji niezależności sądownictwa i praworządności przedstawiła w środę Komisja Europejska. Minister Czaputowicz mówił, że Polska chce doprecyzowania warunków uzależnienia wypłaty funduszy i zapisania, że chodzi o gwarancje prawidłowego rozliczania pieniędzy z unijnego budżetu.
Minister powiedział też, że nawet jeśli Komisja brałaby pod uwagę sytuację dotyczącą sądownictwa, to Polska nie ma się czego obawiać, bo bardzo dobrze wdraża europejskie prawo. Warszawie nie podobają się te propozycje z innego powodu. Minister tłumaczył, że zaproponowany mechanizm może służyć wywieraniu nacisku na unijne kraje, a Polska w szczególności jest piętnowana.
Według Aleksandry Rybińskiej obecnie proponowane rozwiązania mogą doprowadzić do „wychowywania” słabszych państw nad silniejszymi. – Komisja Europejska wzięła na siebie sformułowanie transparentnych i sprawiedliwych zasad jak ma wyglądać powiązanie funduszy unijnych z praworządnością. Jak na razie takich zasad nie ma, tylko są pogłoski, że Komisja będzie proponowała zamrożenie środków krajowi i państwa w Radzie Europejskiej musiałyby zadecydować o tym kwalifikowaną większością. To może doprowadzić do dyscyplinowania mniejszych krajów przez większe, co zaprzecza zasadzie sprawiedliwości – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.
![Aleksandra Rybińska](http://static.prsa.pl/images/0e49ca4d-afbb-4f2d-a6c9-40e687f358e6.jpg)
Zdaniem publicystki trudno jest wyznaczyć kryteria oceny praworządności.- Komisja Europejska już dziś dysponuje narzędziami, by karać kraje, które źle wydają fundusze unijne, ale nie korzysta z nich. Systemy prawne w każdym z państw członkowskich różnią się od siebie tak bardzo, że powstaje pytanie kto i na jakiej podstawie miałby zadecydować co jest zgodne z praworządnością, a co nie. W tym leży zasadniczy problem i nie widzę, by komisja potrafiła go rozwiązać – mówiła Rybińska.
REKLAMA
W programie także komentarz politologa prof. Kazimierza Kika z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach do prezydenckiego wniosku o referendum konstytucyjne.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Małgorzata Łopińska.
Polskie Radio 24/PAP/kk
REKLAMA
______________________
Data emisji: 04.05.2018
Godzina emisji: 15:08
Polecane
REKLAMA