Sejm przyjął ustawy wspierające niepełnosprawnych

Sejm przyjął projekty ustaw, których celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych – m.in. dokument, dzięki któremu wysokość renty socjalnej zostanie zrównana z najniższą rentą ZUS z tytułu niezdolności do pracy. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Dawida Piekarza, politologa z Instytutu Staszica.

2018-05-09, 17:01

Sejm przyjął ustawy wspierające niepełnosprawnych

Posłuchaj

9.05.18 Ustawy wspierające niepełnosprawnych przyjęte przez Sejm. Komentarz
+
Dodaj do playlisty

Zmiana spowoduje miesięczne podwyższenie świadczenia dla niepełnosprawnych o ponad 160 złotych, do kwoty niemal 1030 złotych miesięcznie. Przepisy mają wejść w życie 1 września, z wyrównaniem od czerwca. Zmiany spowodują dodatkowe obciążenie budżetu kwotą około 540 milionów złotych w skali roku. Propozycja rządu spełnia jeden z postulatów grupy protestującej w Sejmie.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności przewiduje natomiast zniesienie ograniczeń w możliwości wymiany sprzętu i wyrobów medycznych, a także korzystanie ze świadczeń zdrowotnych bez kolejek, obsługę poza kolejnością w aptekach oraz umożliwienie dorosłym osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności korzystanie ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania.

– Trzeba docenić kwestię podniesienia renty socjalnej. To jest rzecz, która umykała kolejnym ekipom – wskazywał na naszej antenie dr Dawid Piekarz. Jak oceniał jednak gość Polskiego Radia 24, kwestia systemowej pomocy dla niepełnosprawnych wymaga jeszcze szerszych zmian. – (…) mamy np. dwa sprzeczne ze sobą akty prawne, regulujące pomoc dla opiekunów osób niepełnosprawnych (…). W związku z tym, zdarza się, że jeden niepełnosprawny otrzymuje tysiąc złotych mniej, a drugi o tysiąc złotych więcej. A to nie jest jedyny absurd – mówił ekspert, podkreślając, że obecne zasady udzielania pomocy mają swoje korzenie jeszcze w czasach komunizmu.

– System w dużej mierze polega na tym, że każdy otrzymuje w miarę po równo. Ten system „wrzuca” wszystkich niepełnosprawnych „do jednego worka”, co z jednej strony generuje koszty, a z drugiej nie pozwala na dokładne przekazywanie pomocy – pointował dr Dawid Piekarz.

REKLAMA

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/IAR/zz

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 9.05.18

Godzina emisji: 15.10


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej