Amerykanista o stosunkach polsko – izraelskich i ich przyszłości

- Żydzi zawsze mieli uwielbienie dla kultury niemieckiej i kompleks. Chcieli się asymilować, być częścią społeczeństwa. Heine powiedział słynne słowa: moim państwem jest język niemiecki. Później to wielu Żydów niemieckich powtarzało – mówił w audycji „Gorący temat”, Artur Wróblewski – amerykanista z Uczelni Łazarskiego.

2018-07-06, 17:14

Amerykanista o stosunkach polsko – izraelskich i ich przyszłości
flaga Izraela. Foto: Pixabay/edu_castro27

Posłuchaj

Artur Wróblewski, amerykanista, o stosunkach polsko - żydowskich
+
Dodaj do playlisty

Instytut Yad Vashem skrytykował wspólną deklarację premierów Polski i Izraela. W wydanym oświadczeniu napisał, że dokument zawiera „poważne błędy i kłamstwa” podkreślając, że nadal możliwe będą pozwy przeciwko badaczom Holokaustu, przed sądami cywilnymi.

- To jest na użytek polityki wewnętrznej Izraela. Pamiętać należy, że ten mit założycielski Izraela jest efektem kilku czynników m.in. że Izrael jest twierdzą, naokoło której są wrogowie. Z tego powodu czasami podrzuca „broni”, żeby nie było nie było tego spokoju na przykład w Syrii, bo jak się dzieje źle dookoła, to wtenczas chociażby idą pieniądze z kongresu amerykańskiego na siły obronne Izraela. Drugi element tego mitu, to antysemityzm, który jest w świecie więc musimy się bronić. Te czynniki integrują mieszkańców Izraela – mówił w audycji „Gorący temat” w Polskim Radiu 24, amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.

Artur Wróblewski odniósł się też do kwestii antypolonizmu, poruszonej  we wspólnej deklaracji premierów Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu.

- Odwiedzałem żydowskie organizacje w Nowym Jorku  oraz w Waszyngtonie i mogę powiedzieć, że jeśli nie antypolonizm, to jest ogromna ostrożność jeśli chodzi o Żydów i ich stosunek do Polaków.  Jest też mowa, że Polacy nie pomagali właściwie ratować Żydów, a to są kompletne bzdury, niezgodne z faktem.

REKLAMA

Amerykanista nie sądzi, by deklaracja i jej dezaprobata przez Instytut Yad Vashem mogły negatywnie wpłynąć na przyszłe stosunku polsko – izraelskie.

- W moim przekonaniu nie wpłynie, bo mamy gospodarcze stosunki  i współpracę wojskową oraz wywiadowczą, co należy podkreślić i te interesy bardziej wiążą i przechylą szalę nad wszelkimi przejawami  braku rozsądku i fanatyzmu.

Więcej do posłuchania w całym nagraniu.

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

Gospodarz programu: Jakub Kukla

_____________________

Data emisji: 7.06.2018

Godzina emisji: 15:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej