Prof. Kazimierz Kik: to będzie sąd nad Platformą oraz mechanizmem i filozofią funkcjonowania ugrupowań liberalnych w państwach tak biednych jak Polska
Do komisji śledczej wpłynęło pismo z prośbą, by przesłuchanie b. premiera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska odbyło się 2 października. Komisja przychyli się do tej prośby - powiedziała w piątek przewodnicząca komisji ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann. - To będzie spektakl polityczny, bo nie chodzi o Donalda Tuska osobiście, tylko o cały porządek, który on usankcjonował – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
2018-08-10, 17:34
Posłuchaj
Przewodnicząca komisji ds. Amber Gold wielokrotnie informowała, że Donald Tusk ma być ostatnim świadkiem, jakiego przesłucha komisja. Zapowiadała też, że raport końcowy z prac komisji powinien być gotowy w listopadzie.
- To przesłuchanie odbędzie się z trzech podstawowych powodów, po pierwsze był zwierzchnikiem całej administracji cywilnej, wszystkich ministrów, szefów urzędów centralnych, takich jak Urząd Lotnictwa Cywilnego, po drugie był również zwierzchnikiem służ specjalnych w tym AWB, której rola w całej aferze jest nietuzinkowa i po trzecie z powodu wątku osobistego, że ta zorganizowana grupa przestępcza, w mojej ocenie mafia była w stanie wynająć Michała Tuska, syna ówczesnego prezesa rady ministrów, najbliższego członka rodziny pana Donalda Tuska – mówił Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15, wiceprzewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold.
To będzie próba odpowiedzenia na pytanie jak Polska była zarządzana przez osiem lat stwierdził z kolei prof. Kazimierz Kik. - To będzie postawienie kropki nad pracą komisji, a tą kropką jest premier, który odpowiadał za ład prawny – mówił politolog. – Jak w ramach tego premierowania możliwy był cały szereg różnego rodzaju nadużyć. To problem nadzoru i przyzwolenia. Kwestią do wyjaśnienia jest to, czy przyzwolenie było świadome, czy też wynikające z pewnego sposobu myślenia o gospodarce. Powstaje tu także problem mechanizmów kierujących państwem w okresie premierostwa pana Donalda Tuska oraz pytania czy to były mechanizmy kontroli czy anarchii. Pozostaje też filozofia rządzenia i przyzwolenia na dominację przez ludzi biznesu – dodał prof. Kazimierz Kik.
Zdaniem politologa to będzie spektakl polityczny. - Łatwo rządzić krajem, w którym odpowiedzialność była rozmyta, bez widocznych granic odpowiedzialności – mówił prof. Kazimierz Kik.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/dk
____________________
REKLAMA
Data emisji: 10.08.18
Godzina emisji: 15.06
Polecane
REKLAMA