Tomasz Pietryga: to manifestacja i sprzeciw sędziów wobec zmian w sądownictwie
- Traktuję to w tych kategoriach, że sędziowie chcieli jeszcze raz pokazać swój sprzeciw wobec zmian – powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga, szef działu prawniczego "Rzeczpospolitej". Odniósł się w ten sposób do dwóch sędziów, którzy pomimo ukończenia 65. roku życia i braku zgody ze strony prezydenta, wzięli udział w środowym posiedzeniu Sądu Najwyższego.
2018-09-12, 17:06
Posłuchaj
Jesteśmy świadkami kolejnej odsłony konfliktu dotyczącego Sądu Najwyższego i reformy sądownictwa w naszym kraju. We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał się pod wnioskiem pieciu sędziów SN, którzy przekroczyli wiek emerytalny. Podpis głowy państwa pozwala im nadal orzekać. Tymczasem w środę rano rozpoczęło się posiedzenie SN, w którym wzięło udział także dwóch sędziów, pod wnioskami których prezydent swojego podpisu nie złożył.
Tę kwestię w "Gorącym Temacie" skomentował dziennikarz "Rzeczpospolitej". – Traktuję to raczej w kategoriach manifestacji, niezgody tych sędziów na to, co się dzieje. Chcieli jeszcze raz pokazać swój sprzeciw wobec zmian – powiedział Tomasz Pietryga.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że generalnie w przypadkach, kiedy status sędziów jest niejasny – bez względu na to, o jaką instancję sądu chodzi – to postępowanie sądowe jest odraczane lub zawieszane na jakiś czas, do momentu wyjaśnienia tej kwestii. – Ale w tym przypadku nie doszło do zawieszenia czy odroczenia – zaznaczył.
– Tego rodzaju postępowanie niestety niesie ze sobą dalsze konsekwencje i pewnie – spory prawne o jego ważność – powiedział Tomasz Pietryga.
REKLAMA
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/bartos
-----------------
REKLAMA
Data emisji: 12.09.2018
Godzina emisji: 15.06
Polecane
REKLAMA