Żołnierze Wyklęci. "Ostatni powstańcy w historii Polski"
1 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia zostało oficjalnie wpisane do kalendarza w 2011 roku. – To święto można uznać za duży sukces polityki historycznej. Zostało nie tylko zadekretowane z góry, ale stało się też elementem przestrzeni społecznej, co pokazują działania oddolne – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
2017-02-27, 21:57
Posłuchaj
Historycy szacują, że nawet do 200 tysięcy Polaków przeciwstawiało się podporządkowaniu ZSRR w partyzantce. Żołnierze walczyli od 1944 do 1954 roku. – Szczyt działalności przypada na lata 1944-1947, później rozmiary antykomunistycznej partyzantki spadają, lecz ostatni członek ruchu oporu o pseudonimie "Lalek" został schwytany i zabity dopiero w 1963 roku. Partyzantka była masowa i w normalnym kraju nie mogłaby być przemilczana, ale przez to, że ci ludzie byli realnymi wrogami komunistów, ta pamięć musiała być wymazana – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Patryk Pleskot wskazywał też na rozbieżności w nazywaniu antykomunistycznych partyzantów. – Określenia żołnierze "wyklęci" i "niezłomni" nie przeczą sobie, tylko korespondują, wskazując na inne aspekty tego zjawiska. Mówiąc o "żołnierzach wyklętych" skupiamy się na pamięci, z której zostali oni wymazani na kilkadziesiąt lat. Natomiast określając ich mianem "niezłomnych" skupiamy się bardziej na ich postawie, bowiem niezłomności wymagała walka w pewnym momencie już pozbawiona nadziei – mówił historyk.
Według gościa Polskiego Radia 24 działania Żołnierzy Wyklętych można uznać za "ostatnie powstanie w historii Polski". Patryk Pleskot porównał walki z żołnierzami sowieckim do powstania styczniowego, ze względu na podobną liczbę potyczek, osób zaangażowanych i formę walki.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański.
Polskie Radio 24/kk
____________________
Data emisji: 27.02.2017
Godzina emisji: 21:33
Historia na dziś - wszystkie audycje
REKLAMA
REKLAMA