Powstanie w getcie warszawskim. „Żydzi postawili się Niemcom”
– To nie był jednorazowy zryw. To była mordercza walka, która trwała cztery tygodnie – podkreślał w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Gość Polskiego Radia 24 mówił o powstaniu w getcie warszawskim, które trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku.
2017-05-01, 21:43
Posłuchaj
Jak mówił na naszej antenie ekspert, zryw, który miał miejsce w okupowanej przez hitlerowców stolicy Polski, przeczy „stereotypowemu podejściu, że żydzi nie walczyli, że byli bierni”. – Potrafili postawić się Niemcom, powstanie w getcie warszawskim to potwierdza – wskazywał dr Patryk Pleskot, tłumacząc również, dlaczego wcześniej mieszkańcy warszawskiej dzielnicy zamkniętej nie stawiali nazistom większego oporu.
– Wydaje się, że ci ludzie do końca się łudzili, że opuszczają obóz w ramach wywózki. Łudzili się, że Niemcy nie będą tak bezmyślni, by pozbawiać się taniej siły roboczej. Dominowało myślenie: „jakoś się wykupimy; będziemy cierpieć, ale nikt nie odważy się na ludobójstwo, eksterminację całego narodu – mówił gość Polskiego Radia 24.
Szacuje się, że jeszcze w 1941 roku na terenie warszawskiego getta mieszkało około 450 tysięcy żydów. Około 80 procent z nich zamordowano latem 1942 roku w Treblince. W momencie rozpoczęcia postania, które było odpowiedzią na masowe mordy i likwidację getta, w żydowskiej dzielnicy znajdowało się kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
Więcej w rozmowie z drem Patrykiem Pleskotem.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański.
Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
__________________
Data emisji: 1.05.15
REKLAMA
Godzina emisji: 20.33
REKLAMA