Czy musiało dojść do klęski wojny obronnej 1939 roku?

2017-09-11, 21:00

Czy musiało dojść do klęski wojny obronnej 1939 roku?
Granica Polski z Wolnym Miastem Gdańskiem (Kolibki). Żołnierze niemieccy niszczą szlaban graniczny i godło Polski. Rozpoczęcie II wojny światowej 1 Września 1939.Foto: wikipedia / domena publiczna

Wojna obronna we wrześniu 1939 r. była pierwszą kampanią II wojny światowej. 1 września terytorium Polski zaatakowały wojska niemieckie, a 16 dni później radzieckie. Walki zakończyły się 6 października, z chwilą kapitulacji wojsk pod Kockiem. O kampanii wrześniowej w audycji Historia na Dziś mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.

Posłuchaj

11.09.2017 Dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej o wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał gość, sytuacja Polski była trudna od samego 1 września. – Fakt, że jesteśmy otoczeni z trzech stron, linia frontu to 2 tys. kilkaset km, powoduje, że sytuacja jest naprawdę trudna i przegralibyśmy tę kampanię nawet bez udziału Rosjan – zaznaczył.

Dr Pleskot wyjaśniał, że w pierwszych dniach września taktyka zakładała obronę każdego kilometra granicy. Szybko jednak legła w gruzach. – Być może, gdyby od początku przyjęto realistyczną wersję obrony, powtórzenie trochę manewru z 1920 roku, szukanie skrócenia frontu na linii Narew-Wisła, może udałoby nam się dłużej bronić i z punktu widzenia militarnego byłoby to bardziej zasadne. Jednak z punktu widzenia politycznego, władze Polski chciały robić wszystko, by obronić każdego obywatela i kilometr granicy, to okazało się niemożliwe – mówił.

W ocenie gościa, zaważyły czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Z jednej strony "Polska była przeświadczona o swojej sile, polityka sanacyjna była mocarstwowa". Ponadto, według sojuszu zawartego z Wielką Brytanią i Francją, najpóźniej w ciągu 15 dni od ataku Niemiec na Polskę kraje te miały udzielić nam pomocy. – Z punktu widzenia militarnego przewidywano, że trzeba się utrzymać przez jakiś czas. To też warunkowało strategię – wskazywał.

Jak zwrócił uwagę Patryk Pleskot, Józef Stalin "nie na darmo czekał do 17 września". – Zabezpieczał się, że ten sojusz z Wielką Brytanią i Francją nie wejdzie w życie. Dopiero wtedy zaczął akcję, bo chciał jak najmniejszym kosztem swoją część Polski przejąć – przekonywał. Dodał, że Polska "dostała się w tryby cynicznych polityków, którzy nie kierowali się honorem, realizowali to, co uznawali za swoje interesy, co odbiło się czkawką w przypadku naszych sojuszników już rok później".  

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/ip

____________________ 

 
Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 11.09.2017

Godzina emisji: 20:35


Polecane

Wróć do strony głównej