X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Komuniści nadal w Alei Zasłużonych wojskowych Powązek. "Jest problem"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 21:03
W audycji Historia na Dziś – w przededniu 1 listopada, kiedy Polacy będą odwiedzać groby swoich bliskich – o problemie, jakim są mogiły komunistów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, również w Alei Zasłużonych. W Polskim Radiu 24 rozmowa z drem Patrykiem Pleskotem z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 23.10.17 Komuniści nadal w Alei Zasłużonych wojskowych Powązek. „Jest problem”
Grób Bolesława Bieruta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie
Grób Bolesława Bieruta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w WarszawieFoto: wikipedia.com/Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0

Z jednej strony zasłużeni w walce o niepodległość Polski oficerowie – gen. Antoni Chruściel, gen. Stanisław Sosabowski czy Marian Rejewski, a z drugiej komunistyczni dygnitarze – Bolesław Bierut, Władysław Gomułka czy gen. Karol Świerczewski. Tak wygląda stołeczny Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

W ocenie Tadeusza Płużańskiego, gospodarza audycji Historia na Dziś, działacze polityczni i oficerowie, którzy odznaczyli się w PRL-u, „powinni zostać przeniesieni na cmentarz komunalny bądź cmentarz żołnierz radzieckich”.

– Jeżeli popatrzymy na system prawny, jest problem. Przeniesienie zwłok zależy od rodzin zmarłych, które w tym przypadku niekoniecznie muszą być zainteresowane takim działaniem – mówił w PR24 dr Patryk Pleskot. – Tutaj mamy dylemat między prawem rodziny do uczczenia swoich bliskich a wymogami elementarnej sprawiedliwości dziejowej – dodawał historyk z IPN-u.

Więcej o sprawie w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.  

Polskie Radio 24

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 23.10.17

Godzina emisji: 20.35


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będzie dekomunizacja Powązek? „Jest konieczność takich działań”

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 15:00
Od 1 września 2016 roku w Polsce obowiązuje ustawa dekomunizacyjna. Sukcesywnie likwiduje się nazwy ulic i pomniki osób, związanych z reżimem komunistycznym. W ostatnim czasie pojawiła się również inicjatywa, w myśl której dekomunizacji powinny podlegać również cmentarze. Sprawą zajął się reporter Polskiego Radia 24, Marcin Chmielnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dekomunizacja. Około 1000 nazw ulic do zmiany

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 14:08
W przestrzeni publicznej wciąż funkcjonują takie nazwy jak Rewolucji Październikowej, Karola Świerczewskiego, KBW, Armii Ludowej, Zygmunta Berlinga czy Związku Walki Młodych. Jakie są największe problemy i bariery przy dekomunizacji ulic? Gościem Polskiego Radia 24 był dr Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Mosiński: ustawa dezubekizacja to zadośćuczynienie ofiarom represji podziemia antykomunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 17:07
- Jako osoba, która posiada status osoby pokrzywdzonej cieszę się, że po tylu latach rząd Prawa i Sprawiedliwości - z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele - spełnił nasze marzenia tak, by sprawiedliwość oznaczała sprawiedliwość, a prawo znaczyło prawo. Dziś mamy tego wymierny efekt. Warto było czekać – powiedział w audycji Jeden na Jednego poseł PiS Jan Mosiński, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Odniósł się w ten sposób do tzw. ustawy dezubekizacyjnej.
rozwiń zwiń