more_horiz

Lwów, Wilno, Monte Cassino. Nekropolie ważne dla polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 20:50
W audycji Historia na Dziś – w przededniu Wszystkich Świętych – o znajdujących się poza Polską nekropoliach, na których spoczywają nasi rodacy, zasłużeni dla kraju, w Polskim Radiu 24 mówił dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 30.10.17 Lwów, Wilno, Monte Cassino. O nekropoliach ważnych dla polskiej historii
Cmentarz Orląt Lwowskich
Cmentarz Orląt Lwowskich Foto: TJ/PR24

Jedną z nekropolii, która jest szczególnie bliska sercom wielu Polaków, jest lwowski Cmentarz Łyczakowski. Jak przypominał na naszej antenie dr hab. Patryk Pleskot, jedna z jego części to Cmentarz Orląt Lwowskich. – To byli młodzi ludzie, uczniowie i studenci, którzy w latach 1918-1919 bronili Lwowa w walkach z Ukraińcami – przypominał historyk, zauważając przy tym, że lwowska nekropolia to nie tylko miejsce spoczynku osób wywodzących się ze środowiska wojskowego. – Tam pochowana jest Maria Konopnicka czy Gabriela Zapolska – dodawał historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

Gość Polskiego Radia 24, mówiąc o ważnych dla Polski nekropoliach, wymienił również miejsca pamięci związane ze zbrodnią katyńską, a także wileński Cmentarz na Rossie. – Tam znajduje się m.in. serce Józefa Piłsudskiego, złożone w grobie jego matki – mówił dr hab. Patryk Pleskot.

Polskie miejsca pamięci leżą nie tylko za naszą wschodnią granicą. We Włoszech na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino pochowanych jest ponad 1000 żołnierzy armii Władysława Andersa. Paryż natomiast to miejsce spoczynku takich postaci, jak Fryderyk Chopin (cmentarz Père-Lachaise) czy Juliusz Słowacki (Cmentarz Montmartre).

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/zz

_____________________

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 30.10.17

Godzina emisji: 20.35Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem