X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Dr Patryk Pleskot: ginęli wszyscy, od kobiet w ciąży i noworodki po starców

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 21:30
- Wycieńczonych ludzi pędzono piechotą z Warszawy do Pruszkowa. Obóz egzystował obok Powstania Warszawskiego – mówił w audycji "Historia na dziś" dr Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, o istniejącym w Pruszkowie niemieckim obozie przejściowym Dulag 121.
Audio
  • 06.08.2018 Dr Patryk Pleskot, historyk z IPN o obozie przejściowym w Pruszkowie
Uroczystość odsłonięcia pomnika ku czci ofiar niemieckiego obozu przejściowego w Pruszkowie
Uroczystość odsłonięcia pomnika ku czci ofiar niemieckiego obozu przejściowego w PruszkowieFoto: PAP/CAF

Dulag 121 był nazistowskim obozem przejściowym, utworzonym 6 sierpnia 1944 roku w Pruszkowie. Gromadzono w nim mieszkańców Warszawy, wypędzonych ze swoich domów, po wybuchu Powstania Warszawskiego. Podaje się, że przez pruszkowski obóz przeszło ponad 400 tys. osób, część z nich została wywieziona na przymusowe roboty do III Rzeszy, inni trafili do obozów koncentracyjnych. Według szacunkowych danych w obozie zginęło od kilku do kilkunastu tysięcy mieszkańców stolicy.

- Utworzenie przez Niemców obozu przejściowego było zadaniem technicznym i logistycznym – mówił dr Patryk Pleskot. - Zamiast mordować wszystkich, pozbywano się nieszkodliwych ludzi, z punktu widzenia militarnego sądząc, że i tak część z nich zginie w trudnych warunkach obozowych. Niemcy potrzebowali też siły roboczej i rąk do pracy – dodał historyk IPN.

Gość PR24 podkreślił, że w obozie panowały bardzo złe warunki sanitarne. - Dulag 121 położony był na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie. Istniała tam infrastruktura pozostała po obozie jenieckim, utworzonym jeszcze we wrześniu 1939 roku. Były zasieki, hale fabryczne zamienione na baraki. Brud i smród, brak warunków higienicznych, nie można było się nigdzie umyć, a tym bardziej załatwić podstawowe potrzeby higieniczne. Ludzie leżeli pokotem na betonowych podłogach. Bywało, że w szczytowych momentach napływu ludności nie było nawet miejsca do leżenia – mówił dr Patryk Pleskot.

Więcej w całości audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

PR24/dk

____________________

Data emisji: 06.08.18

Godzina emisji: 20:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzeź Woli – tak Niemcy "oczyszczali" Warszawę z ludności cywilnej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 08:00
"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy” – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harcerska Poczta Polowa – zwiastun radości

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 08:00
- Chłopcy szli w teren niosąc wiadomości. Rzadko były to wiadomości złe, bo jeżeli ktoś pisał, był to sygnał, że żyje, poszukuje i jest. Dlatego byli przyjmowani wszędzie z niesłychanym entuzjazmem i podnosili nastrój walczącego miasta – wspominał naczelnik Szarych Szeregów Stanisław Broniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 19:09
Uczestnikami Powstania byli nie tylko żołnierze, ale i cywile, którzy je wspomagali i ponieśli największe straty. Żołnierzy podziemia zginęło ok. 15 tysięcy, a cywilów, od niemowląt po starców, zginęło od 130 do 200 tysięcy osób.
rozwiń zwiń