X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bohaterstwo polskich pilotów w Bitwie o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 21:00
Polscy piloci z poświęceniem walczyli w obronie Wielkiej Brytanii. - Polacy byli potrzebni ponieważ Brytyjczykom brakowało pilotów – mówił w audycji "Historia na Dziś” dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 10.09.2018 dr Patryk Pleskot, historyk IPN (Historia na dziś)
Polscy piloci bohatersko walczyli w bitwie o Anglię
Polscy piloci bohatersko walczyli w bitwie o AnglięFoto: pixabay.com

Według źródeł historycznych powstanie Dywizjonu 303 przypada na początek lipca 1940 roku. - Jest różnica między rozkazem formującym, a pełną operatywnością – wyjaśniał dr Patryk Pleskot. - Decyzja o sformowaniu pada na przełomie lipca i sierpnia, ale gotowość bojowa nastąpiła pod koniec sierpnia. Okres od lipca do początku października uważa się za szczyt tzw. Bitwy o Anglię. Luftwaffe wysyła ponad 2500 samolotów najpierw nad sam kanał La Manche, chcąc zniszczyć infrastrukturę portową, a później w głąb wyspy nad miasta brytyjskie, obszary przemysłowe i oczywiście Londyn. Powinniśmy mówić o dywizjonach, a nie o dywizjonie, ponieważ było kilka formacji – dodał historyk z IPN.

src="http://static.prsa.pl/2c9cd5d3-53ff-4dee-a5cd-62a56f784a73.file"

Dr Patryk Pleskot zwrócił uwagę na skuteczność polskich pilotów w walce o Wielką Brytanię. - Przez dywizjony przewinęło się ponad 100 pilotów. Zginęło około 29 osób. To są ludzie, którzy ponieśli śmierć w obronie Wielkiej Brytanii. Mieli bardzo dużą skuteczność. Przyjmuje się, że na trzy zestrzelone samoloty niemieckie przypadał jeden po stronie dywizjonów – mówił historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 

Audycję "Historia na Dziś” prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/dk

---------------------------

Data emisji: 10.09.2018

Godzina emisji: 20:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak