David Cronenberg. Od klasycznego body horroru do eksploracji natury ludzkiej

- Twórczość Davida Cronenberga ewoluowała od klasycznego body horroru w stronę bardziej psychologicznej i filozoficznej eksploracji ludzkiej natury. Filmy, które powstały od końca lat 80., mimo że wciąż badają tematy transformacji cielesności, bardziej skupiają się na relacjach międzyludzkich, na obsesjach, na wpływie technologii na psychikę, często balansując na granicy realizmu i surrealizmu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Haczek. 

2025-02-25, 14:20

David Cronenberg. Od klasycznego body horroru do eksploracji natury ludzkiej
Kadr z filmu "Mucha" Davida Cronenberga . Foto: Mary Evans/All Film Archive/20th Century Fox/East News

David Cronenberg to kanadyjski reżyser, znany jako jeden z czołowych twórców nurtu body horror. Jego filmy często eksplorują tematykę przemiany ciała, lęków związanych z technologią oraz granic ludzkiej tożsamości.

W swoich dziełach łączy elementy horroru, science fiction i psychologicznego thrillera, tworząc mroczne i niepokojące wizje. Twórczość Cronenberga wyróżnia się nie tylko śmiałym podejściem do cielesności, ale także głęboką refleksją nad kondycją ludzką.

Posłuchaj

Cronenberg. Od klasycznego body horroru do eksploracji natury ludzkiej (Wszystkie kolory ciemności) 23:29
+
Dodaj do playlisty
 

Jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych filmów jest "Mucha" z 1986 roku, będąca nowoczesnym remakiem klasycznego horroru z lat 50. Film opowiada historię ekscentrycznego naukowca Setha Brundle’a (granego przez Jeffa Goldbluma), który w wyniku nieudanego eksperymentu z teleportacją zaczyna powoli przekształcać się w owada. Przemiana bohatera staje się metaforą choroby, dehumanizacji i stopniowej utraty kontroli nad własnym ciałem.

Cronenberg w "Musze" nie tylko szokuje widza brutalnymi scenami mutacji, ale także wzbogaca film o głęboką warstwę emocjonalną. Relacja Setha z dziennikarką Veronicą Quaife (Geena Davis) dodaje historii tragicznego wymiaru, podkreślając dramat bohatera walczącego z nieuchronną przemianą. Film jest uznawany za jedno z najwybitniejszych dzieł reżysera i jeden z najlepszych horrorów lat 80.

REKLAMA

Jak podkreślił Rafał Boguta, Cronenberg to "twórca kina pełnego emocji, niejednokrotnie trudnego, wymagającego, jednak wciągającego i zaskakującego pytaniami, zarówno o technologie, jak i tożsamość i granice ludzkiego doświadczenia".

***

Audycja: Wszystkie kolory ciemności
Prowadzący: Rafał BogutaJakub Haczek
Data emisji: 24.02.2025
Godzina emisji: 22.06

Źródło: PR24/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej