X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historia na dziś. 60. rocznica zamachu na Władysława Gomułkę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 20:45
15 lipca 1959 roku przeprowadzano nieudany zamach na Władysława Gomułkę. Dwa lata później ten sam zamochowiec ponowił próbę. O kulisach tych wydarzeń rozmawiali w audycji "Historia na dziś" Tadeusz Płużański i dr Patryk Pleskot.
Audio
Nikita Chruszczow i Władysław Gomułka
Nikita Chruszczow i Władysław GomułkaFoto: PAP/CAF ZBIGNIEW MATUSZEWSKI

Dzisiaj mamy rocznicę wydarzenia, które władze PRL chciały za wszelką cenę wymazać z kart polskiej historii. Zamach na I sekretarza KC KPZR Nikitę Chruszczowa i I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułkę. Przez lata tuszowany, a nasza wiedza na ten temat dopiero się odradza. Do wydarzenia doszło w Zagórzu - Zagłębie Dąbrowskie - dzisiaj jest to dzielnica Sosnowca. 


Żołnierze Wyklęci 663.jpg
Wojskowe instytucje opresji w PRL

Nieudolność organów PRL

Pierwszy zamach miał miejsce 15 lipca 1959 roku.

- Zamach nie udał się, sprawcy nie wykryto, a dwa lata później ten zamachowiec dokonał kolejnego ataku w tym samym miejscu. Ładunek ukrył w drzewie. Jednak bomba wybuchła dwie godziny za wcześnie - opowiadał podczas audycji "Historia na dziś" dr Patryk Pleskot.

Gdy Chruszczow z Gomułką pojawili się już na miejscu, gdzie dwie godziny wcześniej miał miejsce wybuch, niczego nie zauważyli. - Cały aparat PRL podjął wielką akcję inwigilacyjno-śledzczą, która objęła ponad 6 tys osób, głównie mieszkańców Zagórza - opowiadał.

Doktor Pleskot ocenia, że działania ówczesnych organów ścigania były tragifarsą. - Sposób przeprowadzania tego śledztwa zakrwawa na śmieszność - podkreślił. - Niedaleko miejsca wydarzenia znaleziono gospodarstwo rodziny Rokickich i uznano, że drut, na którym wieszano pranie, przypomina ten, którego użyto w skonstruowanej bombie. Syn i ojciec spędzili rok w areszcie - mówił.

- Główną podejrzaną była również kobieta, którą mocno represjonowano, przewieziono do aresztu, bito i polewano wodą, działy się straszne rzeczy. Aresztowano ją, ponieważ przestraszyła się psa milicjantów i zaczęła przed nim uciekać. Okazało się, że była niewinna - opowiedział z kolei Tadeusz Płużański.

- Podejrzewano również zegarmistrzów, bo w bombie był użyty mechanizm zegarowy czy pracowników radiowęzła, bo mieli zdolności techniczne. Świadczyło to o totalnej nieporadności służb komunistycznych - dodał.


gomułka-663.jpg
Stanisław Jaros - zabić Gomułkę

Drugi zamach dwa lata później

Dwa lata później, 3 grudnia 1961 roku w Zagłębiu Dąbrowskim, w dzień Barbórki, planowano otworzyć nową kopalnię Porąbkę. Uroczystości miał uświetnić I sekretarz Władysław Gomułka, a towarzyszył mu Edward Gierek, później następca Gomułki. 

- Zamachowiec miał odlać z betonu słupek, w środku którego umieścił bombę umieszczoną w ceramicznej rurze i umieścił ją przy ulicy, którą miał przejeżdżać Gomułka - opowiadał dr Patryk Pleskot.

- Tym razem zdetonował ładunek we właściwym momencie, kilka osób zostało rannych. Jednak w samochodzie, który przejeżdżał Gomułki nie było - dodał.

60 lat temu, 15 lipca 1959, niespełna 30-letni elektryk Stanisław Jaros usiłował dokonać zamachu bombowego na przebywającego w Sosnowcu Władysława Gomułkę. Kolejną próbę podjął 3 grudnia 1961. Tym razem również nieudaną. W wyniku utajnionego procesu zamachowca skazano na karę śmierci i stracono na szubienicy.

kstar

* * *

Audycja: Historia na dziś

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Patryk Pleskot

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 20:06

Czytaj także

Wojskowe instytucje opresji w PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 11:03
– Główny Zarząd Informacji był jedną z najbardziej brutalnych i represyjnych organizacji. Jej członkowie wszędzie widzieli i szukali szpiegów – powiedział Radosław Peterman, historyk Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji "PRL – historia prawdziwa" rozmowa o instytucjach peerelowskiego aparatu represji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznański Czerwiec. Pierwszy masowy bunt w PRL

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 11:48
– Nie był to pierwszy protest poznańskich robotników. Już w 1955 roku dochodziło do przerw w pracy, które miały dać kierownictwu do zrozumienia, że pracownicy są niezadowoleni. Nie groziły one jeszcze jednak komunistom utratą twarzy z powodu tego, że nie panują nad sytuacją – powiedział historyk prof. Konrad Białecki. W audycji "PRL – historia prawdziwa" rozmowa o największej masakrze w Polsce po II wojnie światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Patryk Pleskot: Czerwiec'76 to kryzys sprokurowany przez władzę

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 20:40
- W czerwcu 1976 roku kryzys był nieunikniony. W gospodarce niedoboru co jakiś czas musi następować podwyżka cen - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot, historyk IPN.
rozwiń zwiń