X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Biografia Macieja Kalenkiewicza ps. "Kotwicz" - żołnierza, ułana, cichociemnego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 20:30
W środę minie 75 lat od śmierci Macieja Kalenkiewicza ps. "Kotwicz", autora znacznej części planu akcji "Burza". Niezwykłą biografię żołnierza przypomniał w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z IPN. 
Audio
Ułani - zdj. ilustracyjne
Ułani - zdj. ilustracyjneFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/ nac.gov.pl

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, zainteresowanie Kotwicza sprawami wojskowymi wzięło się zarówno z jego osobowości, jak i zostało wyniesione z domu. - Kalenkiewicz był osobą bardzo zdolną, ale też pochodził z czynnej politycznie rodziny ziemiańskiej. Jego ojciec, Jan Kalenkiewicz, był posłem I kadencji - przypomniał dr Patryk Pleskot. 

Nauka w modlińskim korpusie kadetów

- Kalenkiewicz jeszcze w czasie I wojny światowej rozpoczął naukę w wileńskim gimnazjum. W 1924 roku zdał maturę i rozpoczął naukę w Korpusie Kadetów w Modlinie - dodał gość Polskiego Radia 24. 

W ocenie historyka, na karierze Kalenkiewicza zaważyła jego postawa z roku 1926. - W przewrocie majowym, Kalenkiewicz, wbrew rozkazowi przełożonych, stanął po stronie wojsk wiernych rządowi - przypomniał dr Patryk Pleskot. - Gdyby ten przewrót majowy poparł, to może jego kariera byłaby szybsza - dodał. 

II wojna światowa w pułku ułanów

Walkę w II wojnie światowej Kalenkiewicz rozpoczął pod skrzydłami ppłk. Jerzego Dąbrowskiego. Trafił do 110. pułku ułanów. - 17 września 1939 r. przyszły rozkazy, by jego pułk przeszedł przez granicę litewską i się rozwiązał. To wywołało kontrowersje wśród dowódców pułku - mówił dr Patryk Pleskot. 

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Wspomnienie mjr. Macieja Kalenkiewicza ps. Kotwicz, Bóbr w serwisie Cichociemni.PolskieRadio.pl

- Major Kalenkiewicz został następnie szefem sztabu u Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal", który stanął na czele żołnierzy, chcących kontynuować walkę o Polskę - przypomniał dr Pleskot. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Maciej Kalenkiewicz ps. "Kotwicz" był polskim inżynierem, podpułkownikiem Wojska Polskiego, żołnierzem Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego (hubalczykiem), cichociemnym, oficerem Armii Krajowej, dowódcą partyzanckim w Okręgu Nowogródek AK.

***

Audycja: "Historia na dziś"

ProwadzącyTadeusz Płużański

Gośćdr Patryk Pleskot (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 19.08.19

Godzina emisji: 20.06


mbl

Czytaj także

Historia Na Dziś: Losy Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 22:53
– Z punktu widzenia komunistów, był to jeden z najważniejszych wrogów ideologicznych, walczący też z bronią w ręku – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 8 lutego 1951 roku Zygmunt Szendzielarz, ps. „Łupaszka” został wyprowadzony z celi więzienia mokotowskiego przy Rakowieckiej. Na terenie ubeckiej katowni zamordowano go strzałem w tył głowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Państwo Podziemne. Ewenement na tle Europy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 22:01
Choć podczas II Wojny Światowej Polska znajdowała się pod okupacją, posiadała legalny i uznawany na arenie międzynarodowej rząd w Londynie. Istniały Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz podziemna Armia Krajowa. Działało też Polskie Państwo Podziemne. - Było wyjątkowe na tle Europy. Miało wszystkie cechy, charakteryzujące normalne państwo: rząd polski w Londynie, quasi parlament, sądy, wyroki, podatki, ustawy – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mjr Ireneusz Hurynowicz: dlaczego walczyłem? Ojciec był ochotnikiem 1920 r.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 12:30
- To była potrzeba chwili. Mój ojciec był ochotnikiem w wojnie polsko-bolszewickiej. Wychowałem się w rodzinie patriotycznej, w duchu katolickim. Byliśmy bardzo zżytą rodziną - tłumaczył powody wstąpienia do konspiracji mjr Ireneusz Hurynowicz "Góra" podczas audycji "Powroty z niepamięci".
rozwiń zwiń