X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Komitet Obrony Robotników. 43. rocznica powstania organizacji walczącej o prawa robotników w PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 08:46
Sprzeciw wobec polityki władz PRL, a także niesienie pomocy osobom represjonowanym w wyniku wydarzeń Czerwca ’76, przede wszystkim w Radomiu, Ursusie i Płocku. To główne założenia Komitetu Obrony Robotników, którego 43-lecie założenia przypada w bieżącym roku. O historii organizacji mówił w audycji "Historia na dziś" dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 21.09.19 Dr Patryk Pleskot: KOR wspierał robotników z całej Polski.
Instalacja upamiętniająca 40. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników
Instalacja upamiętniająca 40. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników Foto: PAP/Radek Pietruszka

Komitet Obrony Robotników powstał 23 września 1976 roku i działał do września 1977 roku. Powstanie KOR poprzedziła akcja pomocy osobom represjonowanym w Ursusie organizowana przez środowisko tzw. Gromady Włóczęgów działającej przy 1 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej im. Romualda Traugutta Czarna Jedynka, któremu przewodził Antoni Macierewicz.

– Powstanie KOR i przedsięwzięcia poprzedzające ten moment były wydarzeniami spontanicznymi. Różne środowiska zaczęły pomagać robotnikom, których aresztowano, przesłuchiwano, a także zwalniano z pracy. Gromada Włóczęgów współpracowała przy niesieniu wsparcia tym ludziom z Klubem Inteligencji Katolickiej. Do grona osób, które w głównej mierze odpowiadały za powstanie KOR, można zaliczyć Antoniego Macierewicza, Jana Józefa Lipskiego, Piotra Naimskiego oraz Jacka Kuronia – wskazał dr Patryk Pleskot.

Wymiar ogólnopolski

Do KOR-u zaczęli zgłaszać się robotnicy nie tylko z najbardziej dziś znanych miejsc oporu przeciwko władzy komunistycznej. Dr Patryk Pleskot zaznaczył, że z "korowcami" kontaktowali się ludzie z całej Polski, którzy zostali poszkodowani w wyniku strajków z 1976 roku.

– Istniały trzy główne wymiary działalności KOR. Przede wszystkim pomoc finansowa, prawna, a także nagłaśnianie, również w kierunku Europy zachodniej, problemów, z jakimi spotykali się robotnicy w PRL – dodał dr Pleskot.  

Audycję "Historia na dziś" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 21.09.2019

Godzina emisji: 6:10

Czytaj także

Mur berliński na 28 lat podzielił Europę

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 20:40
O rozpoczęciu budowy muru berlińskiego, konsekwencjach inwestycji, która podzieliła Europę na dwa wrogie obozy także w wymiarze symbolicznym, w audycji "Historia na dziś" mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sierpień ’80. Dwa tygodnie, które zdecydowały o losach bloku komunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 13:55
– Mówiąc o przyczynach stworzenia "Solidarności" pada jedno słowo: godność. Rok 1980 był powstaniem z kolan polskiego społeczeństwa po to, by żyć godnie. System, który tłamsił i powodował, że ludzie byli plugawieni, powodował, że godność była czymś kluczowym – powiedział historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń