more_horiz

Biografia Macieja Kalenkiewicza ps. "Kotwicz" - żołnierza, ułana, cichociemnego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 20:30
W środę minie 75 lat od śmierci Macieja Kalenkiewicza ps. "Kotwicz", autora znacznej części planu akcji "Burza". Niezwykłą biografię żołnierza przypomniał w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z IPN. 
Audio
Ułani - zdj. ilustracyjne
Ułani - zdj. ilustracyjneFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/ nac.gov.pl

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, zainteresowanie Kotwicza sprawami wojskowymi wzięło się zarówno z jego osobowości, jak i zostało wyniesione z domu. - Kalenkiewicz był osobą bardzo zdolną, ale też pochodził z czynnej politycznie rodziny ziemiańskiej. Jego ojciec, Jan Kalenkiewicz, był posłem I kadencji - przypomniał dr Patryk Pleskot. 

Nauka w modlińskim korpusie kadetów

- Kalenkiewicz jeszcze w czasie I wojny światowej rozpoczął naukę w wileńskim gimnazjum. W 1924 roku zdał maturę i rozpoczął naukę w Korpusie Kadetów w Modlinie - dodał gość Polskiego Radia 24. 

W ocenie historyka, na karierze Kalenkiewicza zaważyła jego postawa z roku 1926. - W przewrocie majowym, Kalenkiewicz, wbrew rozkazowi przełożonych, stanął po stronie wojsk wiernych rządowi - przypomniał dr Patryk Pleskot. - Gdyby ten przewrót majowy poparł, to może jego kariera byłaby szybsza - dodał. 

II wojna światowa w pułku ułanów

Walkę w II wojnie światowej Kalenkiewicz rozpoczął pod skrzydłami ppłk. Jerzego Dąbrowskiego. Trafił do 110. pułku ułanów. - 17 września 1939 r. przyszły rozkazy, by jego pułk przeszedł przez granicę litewską i się rozwiązał. To wywołało kontrowersje wśród dowódców pułku - mówił dr Patryk Pleskot. 

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Wspomnienie mjr. Macieja Kalenkiewicza ps. Kotwicz, Bóbr w serwisie Cichociemni.PolskieRadio.pl

- Major Kalenkiewicz został następnie szefem sztabu u Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal", który stanął na czele żołnierzy, chcących kontynuować walkę o Polskę - przypomniał dr Pleskot. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Maciej Kalenkiewicz ps. "Kotwicz" był polskim inżynierem, podpułkownikiem Wojska Polskiego, żołnierzem Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego (hubalczykiem), cichociemnym, oficerem Armii Krajowej, dowódcą partyzanckim w Okręgu Nowogródek AK.

***

Audycja: "Historia na dziś"

ProwadzącyTadeusz Płużański

Gośćdr Patryk Pleskot (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 19.08.19

Godzina emisji: 20.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także