X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Solidarność" w stanie wojennym. Nowe warunki działania

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 22:15
– "Solidarność" została stłumiona siłą, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku – mówił w Polskim Radiu 24 dr Tadeusz Ruzikowski. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej opowiadał o działaniu związku przed i w trakcie stanu wojennego.
Audio
Stan wojenny w Polsce. Czołgi T-55 na ulicach miast
Stan wojenny w Polsce. Czołgi T-55 na ulicach miastFoto: wikipedia.com

Stan wojenny był dla "Solidarności" trudnym okresem podziemnej działalności. Związek zawodowy zdelegalizowano, a jego przywódcy zostali internowani.

– Rzeczywistość stanu wojennego stworzyła zupełnie nowe warunki działania dla "NSZZ Solidarność", która wcześniej funkcjonowała oficjalnie przez kilkanaście miesięcy – wskazywał dr Tadeusz Ruzikowski. – "Solidarność" stanowiła wyłom w sytuacji społeczno-politycznej, zakładającej dominację Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – mówił gość PR24, wyjaśniając powody delegalizacji związku.

Jak zatem w stanie wojennym działacze podziemnej "Solidarności" organizowali pracę, która w ogromnym stopniu przyczyniła się do obalenia komunizmu? O tym w całej rozmowie z drem Tadeuszem Ruzikowskim.

Gospodarzem programu był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24/mp

Data emisji: 9.06.17

Godzina emisji: 20.35

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Działalność NSZZ „Solidarność” w KWK Wujek. "Związki zawodowe były od razu temperowane przez SB"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 21:32
Od pierwszych dni września 1980 w kopalni zaczęła działać „Solidarność”, której przewodniczącym po wyborach w grudniu 1980 został Jan Ludwiczak. - Podstawą tworzenia „Solidarności” było przyjęcie najbardziej demokratycznego statutu. Wprowadzono w nim dwukadencyjność przewodniczącego i członków komisji zakładowej. To powodowało, że ludzie do tego związku lgnęli. To także odpowiedź dlaczego „Solidarność” osiągnęła w tak krótkim czasie taką liczbę członków – powiedział o okresie tworzenia się „Solidarności” w audycji Pamiętaj, to Solidarność Stanisław Płatek, górnik z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niezadowolenie przenosiło się również na wieś". Gabriel Janowski o początkach rolniczej Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 21:07
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” zarejestrowany został 12 maja 1981 roku. Jego legalizację umożliwiły porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie z 19 lutego 1981. Wytyczały one program działania związku, a także zmusiły władzę do szeregu ustępstw na rzecz rolników i wsi. – Do czasu stanu wojennego została wykonana olbrzymia praca organizacyjna i formacyjna - mówił w audycji Pamiętaj, to Solidarność Gabriel Janowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solidarność w Radzyminie. Jak związkowcy walczyli z komuną

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 21:19
Radzymin to miasto z wielkimi tradycjami, gdzie ważna jest pamięć Bitwy Warszawskiej, ale też miejsce, w którym sporo się działo w PRL-u. W Radzyminie silny był etos antybolszewicki, który w czasie Polski Ludowej był mocno zwalczany. - Sukcesem Solidarności było to, że robotnicy przestali się bać. W moim zakładzie do NSZZ "Solidarność" przystąpiło 90 proc. załogi. Domagaliśmy się wyjaśnienia sprawy trucia robotników azbestem - powiedział Waldemar Lau, opozycjonista i związkowiec z Radzymina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiętaj – to Solidarność: Historia Adama Borowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 21:51
Bohaterem audycji Pamiętaj – to Solidarność był Adam Borowski. Opozycjonista w Polskim Radiu 24 opowiadał o swojej przeszłości w NSZZ "Solidarność" i Solidarności Walczącej. – Tak mnie wychowano. By nie zgadzać się na komunizm – mówił.
rozwiń zwiń