X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Czerwiec – ważny miesiąc najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 21:00
Czerwiec 1956 i 1976 to czas, kiedy mieszkańcy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wyszli na ulice. W Polskim Radiu 24, w audycji „Pamiętaj, to Solidarność”, prof. Jerzy Eisler, historyk, mówił m.in. o podobieństwach i różnicach dotyczących obu wystąpień.
Audio
  • 30.06.17 Czerwiec – ważny miesiąc najnowszej historii Polski
Manifestacja na ul. Armii Czerwonej (obecnie Święty Marcin)
Manifestacja na ul. Armii Czerwonej (obecnie Święty Marcin) Foto: wikipedia.org/CC-BY-SA

Przez ponad 30 lat starałem się porównywać polskie „miesiące”, wydobywać podobieństwa i znaczące różnice – podkreślał gość PR24. – Jeśli mówimy o Czerwcu ’56 i Czerwcu ’76, w oczy rzucają się wyraźne kontrasty – dodawał ekspert, zauważając przy tym, że przede wszystkim inna, podczas tych dwóch wydarzeń, była skala wydarzeń na tle kraju.

– W 1956 roku jedynie w Poznaniu doszło do rozruchów (…), w 1976 roku również mamy do czynienia z rewoltą, ale już nie tylko w jednym mieście. Były to wystąpienia na mniejszą skalę niż w Poznaniu. Nie mówimy o 100 tysiącach protestujących w Poznaniu, a np. o 20 tysiącach mieszkańców Radomia – tłumaczył prof. Jerzy Eisler.

Zarówno wydarzenia Poznania ’56, jak i Czerwca ’76 miały podłoże ekonomiczne. Podczas pierwszego z wystąpień, główną przyuczoną wyjścia mieszkańców na ulice było niezadowolenie z warunków życia i pracy. W Czerwcu 1976 roku bezpośrednim motywem strajków, m.in. W Radomiu, Ursusie i Płocku, była podwyżka cen żywności.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24

_____________________

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 30.06.17

Godzina emisji: 20.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Czerwiec '56 i '76 współtworzyły Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 10:07
Poznański Czerwiec i Czerwiec 1976. To momenty, w których polskie społeczeństwo – jeszcze przed narodzinami "NSZZ Solidarność" – wyraziło swój sprzeciw przeciwko władzy komunistycznej. Jak ważne były to wydarzenia z punktu widzenia powstania związku? O tym w Nosie Kleopatry mówili Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej i Dariusz Kupiecki, współpracownik Komitetu Obrony Robotników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie pomnik bohaterów Radomskiego Czerwca’76

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 10:30
Bohaterowie robotniczego protestu sprzed czterech dekad doczekają się w Radomiu swojego pomnika. W audycji Tym Żyje Kraj o inicjatywie mówił Stanisław Kowalski ze Stowarzyszenia Radomski Czerwiec’76.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerwiec ’76 – wspomnienie buntu społecznego w Radomiu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 14:00
41 lat temu rząd zapowiedział drastyczne podwyżki cen żywności, niektóre artykuły miały zdrożeć nawet o 100 proc. Radomscy robotnicy uznali, że to oznacza odebranie im godności i skazanie ich na wegetację. Następnego dnia przerwali pracę w zakłądach i wyszli na ulicę. O wydarzeniach Czerwca ’76 w Radomiu mówili w Polskim Radiu 24 Stanisław Kowalski (dzisiaj prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76), Tomasz Świtka (obecnie przewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych) i prof. Antoni Dudek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica wystąpień Czerwca '76 w Radomiu, Płocku i Ursusie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 07:30
Czerwiec ’76 to fala strajków i demonstracji ulicznych. Protesty rozpoczęły się 25 czerwca 1976 roku. Uczestniczyło w nich około 80 tysięcy osób w 90 zakładach pracy. Nad przyczynami i skutkami tego buntu społecznego lub, jak chcą niektórzy, powstania robotniczego, zastanawiali się w audycji Nos Kleopatry 2017 dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dariusz Kupiecki z Komitetu Obrony Robotników.
rozwiń zwiń