Czerwiec – ważny miesiąc najnowszej historii Polski

2017-06-30, 21:00

Czerwiec – ważny miesiąc najnowszej historii Polski
Manifestacja na ul. Armii Czerwonej (obecnie Święty Marcin) . Foto: wikipedia.org/CC-BY-SA

Czerwiec 1956 i 1976 to czas, kiedy mieszkańcy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wyszli na ulice. W Polskim Radiu 24, w audycji „Pamiętaj, to Solidarność”, prof. Jerzy Eisler, historyk, mówił m.in. o podobieństwach i różnicach dotyczących obu wystąpień.

Posłuchaj

30.06.17 Czerwiec – ważny miesiąc najnowszej historii Polski
+
Dodaj do playlisty

Przez ponad 30 lat starałem się porównywać polskie „miesiące”, wydobywać podobieństwa i znaczące różnice – podkreślał gość PR24. – Jeśli mówimy o Czerwcu ’56 i Czerwcu ’76, w oczy rzucają się wyraźne kontrasty – dodawał ekspert, zauważając przy tym, że przede wszystkim inna, podczas tych dwóch wydarzeń, była skala wydarzeń na tle kraju.

– W 1956 roku jedynie w Poznaniu doszło do rozruchów (…), w 1976 roku również mamy do czynienia z rewoltą, ale już nie tylko w jednym mieście. Były to wystąpienia na mniejszą skalę niż w Poznaniu. Nie mówimy o 100 tysiącach protestujących w Poznaniu, a np. o 20 tysiącach mieszkańców Radomia – tłumaczył prof. Jerzy Eisler.

Zarówno wydarzenia Poznania ’56, jak i Czerwca ’76 miały podłoże ekonomiczne. Podczas pierwszego z wystąpień, główną przyuczoną wyjścia mieszkańców na ulice było niezadowolenie z warunków życia i pracy. W Czerwcu 1976 roku bezpośrednim motywem strajków, m.in. W Radomiu, Ursusie i Płocku, była podwyżka cen żywności.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24

_____________________

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 30.06.17

Godzina emisji: 20.35


Polecane

Wróć do strony głównej