Exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie. "Mierzymy się z agresją hybrydową"
Bezpieczna Polska, silna w silnej Unii Europejskiej i NATO oraz aktywna i odpowiedzialna w przestrzeni globalnej. Takie priorytety dyplomacji przedstawił w Sejmie minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski.
2024-04-25, 09:22
Radosław Sikorski mówił, że kooperacja jest konieczna w obliczu zagrożeń ze wschodu, bo Polska już dziś doświadcza różnych form agresji hybrydowej. To między innymi dezinformacja, cyberataki czy presja migracyjna. "- W tak trudnych warunkach potrzebna jest współpraca nie tylko w ramach koalicji rządzącej, ale także z tymi przedstawicielami opozycji, którzy do współpracy są gotowi - mówił minister. Radosław Sikorski dodał, że potrzebna jest też współpraca rządu z prezydentem.
Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił w czwartek w Sejmie, że poprzednie osiem lat polskiej polityki zagranicznej "to seria chybionych założeń ideowych, złych pomysłów, błędnych decyzji i zaniechań". W tym kontekście wymienił m.in. "chroniczny konflikt" z instytucjami UE z powodu upolitycznienia niezawisłych sądów.
Szef MSZ, który przedstawia w czwartek w Sejmie zadania polskiej polityki zagranicznej na 2024 r. odniósł się do poprzednich ośmiu lat polskiej polityki zagranicznej. Jego zdaniem była to "seria chybionych założeń ideowych, złych pomysłów, błędnych decyzji i zaniechań".
W tym kontekście wymienił "chroniczny konflikt z instytucjami Unii Europejskiej z powodu upolitycznienia niezawisłych sądów; a w konsekwencji nie tylko ogromne straty finansowe, ale przede wszystkim utrata wiarygodności i prestiżu". Wymienił także "zepchnięcie Polski na margines najważniejszych debat na forum Unii Europejskiej, a także w NATO".
Zaznaczył, że w latach 2016-2023 Polskę reprezentowali w niej premierzy: Beata Szydło i Mateusz Morawiecki. - Nie ma ich dziś z nami, bo pani premier Beata Szydło, która z KPRM-u wyprowadziła unijną "szmatę", dziś z obrzydzeniem służy w europarlamencie. A - panie marszałku, proszę o usprawiedliwienie nieobecności pana posła Mateusza Morawieckiego, bo on dzisiaj ma coś ważniejszego do roboty. Mianowicie, jak rozumiem, jest w drodze do Budapesztu na kolejny "sabat" pro-putinowskich nacjonalistów - powiedział.
Exposé szefa MSZ. Sikorski wskazał cztery pilne zadania
Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej służby zagranicznej - to według szefa MSZ Radosława Sikorskiego cztery pilne zadania dla polskiej polityki zagranicznej.
Posłuchaj
Sikorski o współpracy w polityce zagranicznej (IAR) 0:21
Dodaj do playlisty
- Utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodległości Ukrainy, w tym jej wysiłków na drodze do członkostwa we Wspólnocie, będzie priorytetem polityki europejskiej rządu - oświadczył.
REKLAMA
- Staliśmy się głównym darczyńcą pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Łącznie ministerstwa polskiego rządu wydały 16 miliardów euro na wszechstronną pomoc Ukrainie i ukraińskim uchodźcom wojennym - poinformował Sikorski.
- Niemcy i Francja są naszymi najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej, a intensyfikacja współpracy w Trójkącie Weimarskim będzie jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej - podkreślił w czwartek w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.
Szef MSZ zapewnił, że Polska będzie wspierać realistyczną reformę Unii Europejskiej, która przyczyni się do zwiększenia jej konkurencyjności i potęgi. - Nie jesteśmy przekonani, że niezbędna jest do tego zmiana traktatów - powiedział.
Posłuchaj
Szef MSZ w Sejmie o współpracy transatlantyckiej (IAR) 0:31
Dodaj do playlisty
dn/IAR/PAP
REKLAMA
REKLAMA