Pamiętaj, to Solidarność: „S” w przeddzień stanu wojennego

– To czas, kiedy do społeczeństwa docierały sygnały o rzekomej, radykalnej postawie Solidarności – przypominał w audycji Pamiętaj, to Solidarność dr Tadeusz Ruzikowski. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił o atmosferze panującej w kraju na przełomie listopada i grudnia 1981 roku, w przededniu wprowadzenia stanu wojennego.

2017-11-25, 06:01

Pamiętaj, to Solidarność: „S” w przeddzień stanu wojennego
ZOMO i wojsko blokują WOSP . Foto: IPN

Posłuchaj

24.11.17 Pamiętaj, to Solidarność: „S” w przeddzień stanu wojennego
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazywał w Polskim Radiu 24 dr Tadeusz Ruzikowski, już w tym okresie wyczuwalne było pewnego rodzaju napięcie, a działalność Solidarności była piętnowana przez władze. – To czas, kiedy do społeczeństwa docierały sygnały o rzekomej, radykalnej postawie Solidarności (…), to był czas, kiedy w sferze publicznej pojawiły się mundury wojskowe w postaci tzw. terenowych grup operacyjnych. Działacze związku zastanawiali się, jak to wszystko się skończy – mówił ekspert.

Historyk z IPN podkreślał również, że aktywne na przełomie listopada i grudnia były także środowiska studenckie. – Na początku grudnia, w brutalny sposób, władze spacyfikowały protest kadetów Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie – relacjonował gość PR24. – Z punktu widzenia organizatorów stanu wojennego, ta brutalna pacyfikacja wywarła duże wrażenie na Solidarności. Związek jednak w żaden zorganizowany sposób nie oponował. Ten brak reakcji był niejako zachętą dla władz do realizacji planu skomasowanego ataku na Solidarność – pointował dr Tadeusz Ruzikowski.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku. Został zniesiony po niemal dwóch latach, w lipcu 1983 roku.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Leszek Rysak

Polskie Radio 24/zz

 Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 24.11.17

Godzina emisji: 20.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej