more_horiz

Podsumowanie Tygodnia: Publicyści o wyborze Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:22
Donald Tusk pozostanie szefem Rady Europejskiej na kolejną kadencję. Byłego premiera Polski poparło 27 państw, przeciwko była jedynie Polska. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz Jakuba Jałowiczora z „Gościa Niedzielnego”, Adama Ostolskiego z „Krytyki Politycznej” i Adriana Stankowskiego z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Audio
  • 11.03.17 Podsumowanie Tygodnia: Publicyści o wyborze Donalda Tuska
Przewodniczący Komisji Europejskiej  Jean-Claude Juncker (L) i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (P) na konferencji prasowej podczas drugiego dnia szczytu unijnego w Brukseli
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker (L) i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (P) na konferencji prasowej podczas drugiego dnia szczytu unijnego w BrukseliFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

– Wybór szefa Rady Europejskiej pokazał, jak bardzo zgniłe są fundamenty Unii Europejskiej. Ta sytuacja uwidoczniła, w jak niedemokratyczny sposób podejmuje się decyzje – komentował w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski, który przekonywał, że polski rząd miał mocne argumenty, by nie popierać Donalda Tuska. – Donald Tusk ingeruje w wewnętrzne sprawy Polski, tak naprawdę to on jest liderem opozycji. Opozycji szczególnej, bo chciała ona obalić władzę siłą – dodawał publicysta „Gazety Polskiej Codziennie”.

W ocenie Adama Ostolskiego, działania polskiego rządu mogły przesądzić o tym, że Unia Europejska przestanie być jednością. – Obawiam się, że ostatni szczyt zostanie zapamiętany w historii UE jako ten, na którym zadecydowało się, że nie będzie Unii jednej prędkości – mówił komentator. – Polska znajdzie się na marginesie unijnej polityki, mimo że nasze społeczeństwo jest jednym z najbardziej proeuropejskich – przewidywał gość PR24.

Z kolei Jakub Jałowiczor odniósł się do wymiany zdań, która miała mieć miejsce podczas ostatniego szczytu pomiędzy premier Szydło a prezydentem Francji. Według różnych relacji, Francois Hollande powiedział: „Wy macie zasady, my mamy fundusze strukturalne”. – To pokazuje, że w UE rządzi ten, kto rozdaje pieniądze – pointował publicysta „Gościa Niedzielnego”.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem Podsumowania Tygodnia był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/mp

Podsumowanie Tygodnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 11.03.17

Godzina emisji: 11.18


Zobacz także

Zobacz także