Rzecznik Episkopatu Polski: Boże Ciało pokazuje jak blisko człowieka jest Bóg

2017-06-15, 19:21

Rzecznik Episkopatu Polski: Boże Ciało pokazuje jak blisko człowieka jest Bóg
Ks. Paweł Rytel-Andrianik. Foto: PR24

- Boże Ciało wpisuje się w krajobraz Polski, a przez to Polska wpisuje się w krajobraz Europy. We wszystkich miastach europejskich świętowane jest Boże Ciało i przechodzą tam procesje. Polska jest szczególna, ponieważ tutaj nawet komuniści nie zniszczyli tego święta. Polska w geografii Europy ma szczególne miejsce – powiedział w Rozmowie PR24 ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski.

Posłuchaj

15.06.2017 Rozmowa PR24: Ks. Paweł Rytel-Andrianik
+
Dodaj do playlisty

Według gościa Polskiego Radia 24 w żadnej religii Bóg nie jest tak blisko człowieka jak w chrześcijaństwie. – W Kościele katolickim i prawosławnym Jezus jest dostępny w najświętszym sakramencie. To obecność realna, a nie symbol. To święto łączy w sobie Boże Narodzenie, Wielki Czwartek i każdy dzień, gdy sprawowana jest eucharystia. Łatwiej jest żyć człowiekowi wierzącemu, ponieważ ma punkt odniesienia. Wierzący może pójść modlić się do Boga – mówił duchowny.

Jak podkreślał ks. Paweł Rytel-Andrianik, nie możemy dać sobie ukraść języka ewangelicznego. - Mamy mocną świadomość tego, co świętujemy. Boże Ciało to bardzo mocne wyrażenie. Świętujemy, że wierzymy, że pod postacią hostii jest Jezus Chrystus. To jest istota wiary. Cuda i procesja Bożego Ciała są po to, by umocnić naszą wiarę. Jako chrześcijanie żyjemy Ewangelią i mówimy językiem ewangelicznym – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem duchownego przyjmowanie uchodźców jest kwestią gościnności i odpowiedzialności. - Według dokumentów Soboru Watykańskiego II Kościół ma prawo mówić o kwestiach dotyczących życia społecznego i moralności. Ma prawo dzielić się Ewangelią. Kościół nie mówi językiem politycznym, tylko językiem Ewangelii. Papież Franciszek jest punktem odniesienia, kiedy mówił o trosce o osoby, które uciekają przed głodem i wojną. Obecnie na świecie są takie zmiany, że osoby, które mieszkały na drugim końcu świata, są bliżej nas. To wymaga zauważenia osób potrzebujących – stwierdził ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/kk

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 15.06.2017

Godzina emisji: 16.06


Polecane

Wróć do strony głównej