more_horiz

Ziobro o obronie koniecznej: prawo nie może ustępować przed bezprawiem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 16:30
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro przekonuje, że państwo powinno stawać po stronie osób napadanych, nie napastników. W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu poszerzającego w kodeksie karnym granice obrony koniecznej. Szef resortu sprawiedliwości mówił, że zmiany byłyby dobre dla osób napadanych, którzy broniliby się we własnych domach. O obronie koniecznej oraz transparentności życia publicznego mówili w audycji Rozmowa PR24 Mirosław Pampuch (Nowoczesna) i Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15).
Audio
  • 26.10.2017 Agnieszka Ścigaj i Mirosław Pampuch o obronie koniecznej i transparentności życia publicznego.

Rząd proponuje uchylenie odpowiedzialności karnej osoby, która przekroczy granicę obrony koniecznej, odpierając bezprawny zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo przylegającego do nich ogrodzonego terenu.

Zdaniem Agnieszki Ścigaj Polacy powinni mieć świadomość, że mogą się bronić. - Obywatele nie powinni się bać obrony koniecznej, to jest najważniejsza intencja. To zmiana, która być może ułatwi obronę i zwiększy poczucie bezpieczeństwa Polaków. Dobrze by było, aby razem z tą ustawą procedować ustawę o dostępie do broni, by uporządkować sprawy w tej kwestii. Zwykły obywatel ma tylko dostęp uznaniowy, reglamentowany do broni – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Według Mirosława Pampucha im więcej broni, tym więcej zagrożeń. – Jestem daleki od liberalizacji dostępu do broni, ponieważ to powoduje zagrożenia. Obawiam się o życie funkcjonariuszy policji. Proszę zwrócić uwagę, że ustawa o obronie koniecznej dotyczy konkretnych przypadków, czyli domu i posesji. Prawnicy i prokuratorzy wskazują, że dotychczasowe przepisy są wystarczające do korzystania z obrony koniecznej. Ustawa ministra Ziobry jest próbą zaistnienia w mediach, by organizować konferencje prasowe – powiedział poseł.

Goście Rozmowy PR24 mówili też o projekcie ustawy o jawności życia publicznego, która ma na celu wzrost transparentności państwa. Opublikowany projekt o jawności życia publicznego przewiduje m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym oraz nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych.

Jak podkreślała Agnieszka Ścigaj, transparentność jest warunkiem, by ludzie wiedzieli w jaki sposób kontrolować polityków. – Gdybyśmy poszli dalej, to byśmy dali obywatelom narzędzia reagowania w sytuacji nadużyć. Mieszkańcy nie mają takich narzędzi, ponieważ referenda mają zaporowy próg wyborczy. By zmienić władzę, trzeba zmienić mechanizmy jej wyboru – stwierdziła

W ocenie Mirosława Pampucha jawność umów jest już normalną praktyką. – To praktyka większości samorządów, więc nie trzeba nikogo zmuszać przedstawicieli do określonego zachowania. Kwestia jawności jest zasadna, natomiast jest jeszcze sprawa jak z tej transparentności będą korzystały służby specjalne – wskazywał gość Rozmowy PR24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha - wszystkie audycje

Data emisji: 26.10.2017

Godzina emisji: 16:15


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem