„Poprzednie rządy traktowały służbę zdrowia jako coś niechcianego”

Minister zdrowia spotyka się w piątek (od godz. 17.30) w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta z grupą rezydentów. Część lekarzy, domagając się zwiększenia nakładów na system opieki zdrowotnej, wypowiedziało klauzule opt-out. W Rozmowie PR24 – o sytuacji w ochronie zdrowia – mówili Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Jarosław Sachajko z Kukiz’15.

2018-01-05, 17:21

„Poprzednie rządy traktowały służbę zdrowia jako coś niechcianego”
Mirosław Sachajko i Urszula Pasławska. Foto: PR24

Posłuchaj

5.01.18 Urszula Pasławska i Jarosław Sachajko o kłopotach w systemie opieki zdrowotnej
+
Dodaj do playlisty

Około 3,5 tysiąca lekarzy wypowiedziało klauzulę opt-out, która pozwala na pracę w wymiarze większym niż 48 godzin. To spowodowało trudności w zagwarantowaniu obsady dyżurów w niektórych placówkach, ale resort zdrowia zapewnia, że bezpieczeństwo pacjentów nie jest zagrożone.

Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko, problemy w systemie opieki zdrowotnej to efekt wieloletnich zaniedbań. – Jesteśmy na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem wielkości PKB, którą przeznaczamy na ochronę zdrowia – mówił, wskazując przy tym jednocześnie na kłopoty kadrowe w polskim systemie, spowodowane wyjazdami lekarzy zagranicę. – To danina krwi, jaką Polska płaci Europie – komentował.

– Poprzednie rządy traktowały służbę zdrowia jako coś niechcianego, bo i tak „niewiele można zrobić”, nie da się przeprowadzić żadnych spektakularnych działań. To przez te paskudne zaniedbania nasi rodzice, dziadkowie żyją o kilka lat której niż ich rówieńscy z Europy Zachodniej – dodawał Jarosław Sachajko.

Urszula Pasławska z kolei przekonywała, że obecne problemy można rozwiązać za pomocą lepszego gospodarowania budżetem. – Słyszymy od premiera Morawieckiego, wcześniej wicepremiera, jak duże mamy nadwyżki w budżecie. Składamy propozycje dot. przesunięć tych środków na wsparcie systemu opieki zdrowej – mówiła polityk, zaznaczając że stan służby zdrowia wymaga natychmiastowej interwencji wszystkich środowisk. – Sytuacja w ochronie zdrowia powinna być poza politycznym sporem. Ten problem narasta od lat, należy stawić mu czoła – pointowała Urszula Pasławska.

REKLAMA

Niedawno weszła w życie nowelizacja, na mocy której nakłady na opiekę zdrowotną mają stopniowo rosnąć, do 6 proc. PKB w 2025 roku. Protestujący lekarze chcą gwarancji finansowania systemu na poziomie 6,8 proc. PKB już w 2021 roku.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.   

Polskie Radio 24/IAR/zz

REKLAMA

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 5.01.18

Godzina emisji: 16.12

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej