Wojciech Skurkiewicz: przystąpienie Polski do NATO skończyło z porządkiem jałtańskim w Europie

- 20 lat temu skończyliśmy z porządkiem jałtańskim w Europie. Polska, Czechy i Węgry zostały włączone do grupy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podpisanie aktu było bardzo ważnym wydarzeniem, o którym marzyły pokolenia Polaków - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony.

2019-03-12, 18:00

Wojciech Skurkiewicz: przystąpienie Polski do NATO skończyło z porządkiem jałtańskim w Europie
Wojciech Skurkiewicz . Foto: PR24/Robert Bartosewicz

Posłuchaj

12.03.19 Rozmowa PR24. Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony o rocznicy przystąpienia Polski do NATO
+
Dodaj do playlisty

12 marca 1999 roku, w amerykańskiej miejscowości Independence Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Starania o dołączenie do najpotężniejszego w historii paktu obronnego trwały od 1991 roku. "20 lat temu wejście Polski w struktury NATO zapewniło nam nie tylko bezpieczeństwo militarne, ale było także jednym z elementów ostatecznego odcinania postkomunistycznej pępowiny i wprowadzania Polski do grona państw ścisłego sojuszu, który strzeże światowego pokoju" - napisał szef polskiego rządu na Twitterze.

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: NATO musi reagować na rosyjskie prowokacje

Wojciech Skurkiewicz przypomniał, że jako pierwszy o konieczności przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego mówił Jan Olszewski. - Słowa premiera Olszewskiego były prorocze. On jako pierwszy wyartykułował konieczność skończenia ze wschodnim wasalstwem i pójścia w stronę zachodu. Rozpoczęły się działania, które zakończyły się przystąpieniem do NATO - przypomniał wiceminister obrony. Polityk zauważył również, że Polska jest pokazywana, jako wzór dla innych europejskich sojuszników. - Zobowiązania ze szczytu w Newport są realizowane. Wydajemy 2 proc. PKB na obronność - dodał.

Gość programu podkreślił również, że "naszym wielkim marzeniem jest stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce". - Prowadzone są w tym celu działania przez ministra Mariusza Błaszczaka i Ministerstwo Obrony Narodowej. Już nie mówimy, czy Fort Trump jest możliwy w naszym kraju, tylko pytamy kiedy to się stanie - ocenił. Wojciech Skurkiewicz stwierdził także, że "w przypadku zmiany u steru władzy świetna współpraca polsko-amerykańska może zostać wyhamowana. - Platformie Obywatelskiej jest bliżej do administracji Berlina i partii Angeli Merkel. Niemcy zaś jednoznacznie pokazują, że relacje w ramach NATO mają za nic. Rozwijają kontakty biznesowe z Rosją m.in. poprzez budowę gazociągu Nord Stream 2 - komentował wiceminister obrony.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

PAP Mateusz Morawiecki 2 1200.jpg
Mateusz Morawiecki: wejście Polski do NATO odcięło postkomunistyczną pępowinę

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny "20 lat Polski w NATO". Są tam informacje o działaniach, które Polska podjęła w ramach uczestnictwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także infografiki, materiały wideo, nagrania z archiwum Polskiego Radia i zdjęcia.

Zapraszamy do słuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/jp

REKLAMA

------------------------

Data emisji: 12.03.2019

Godzina emisji: 16.15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej