"Przeżywamy ten czas jako zawieszenie". Ks. Piotr Mazurkiewicz o izolacji w czasie świąt

2020-04-12, 18:00

"Przeżywamy ten czas jako zawieszenie". Ks. Piotr Mazurkiewicz o izolacji w czasie świąt
Krzyż adoracyjny ustawiony w Wielki Piątek, przed bazyliką mniejszą św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy w dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W związku z pandemią koronawirusa adoracja krzyża odbywa się na zewnątrz światyni. Bydgoszcz, 10.04.2020. . Foto: PAP/Tytus Żmijewski

- Wielu ludzi bierze dziś udział w liturgii w internecie, ale wielu też śpieszy do kościołów, by zmieścić się w gronie tych pięciu osób, które mogą przebywać w świątyni - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Mazurkiewicz. Gościem audycji była też psycholog, dr Anetta Pereświet-Sołtan oraz Marek Aureliusz Karczmarzyk, prawnik, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku i o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.

Posłuchaj

12.04.2020 Ks. prof. P. Mazurkiewicz i dr A. Pereświet-Sołtan o przeżywaniu świąt (Rozmowa PR24)
+
Dodaj do playlisty

Goście PR24 mówili między innymi o tym jak spędzają Wielkanoc i jak radzą sobie z izolacją związaną z koronawirusem. Mówiono też o uczuciach jakie towarzyszą nam podczas kwarantanny społecznej. 

Powiązany Artykuł

dziwisz 1200 shutterstock.jpg
"Doświadczamy kruchości naszej egzystencji". Kard. Dziwisz o Wielkanocy w dobie pandemii

"Wirus nas uczy pokory"

Dr Anetta Pereświet-Sołtan mówiła, że "są to pierwsze takie święta mniej skomercjalizowane, a my za dużo w komercję się zagłębialiśmy". - Teraz kierujemy się w głąb siebie, w duchowość, w relacje i dobrze się w tym odnajdujemy. Mamy poczucie z jednej strony tęsknoty, a z drugiej poczucie więzi. Każde uczucie jest po coś, a tęsknota mówi o tym, że jest miłość - mówiła.

Odniosła się  także do bezradności, poczucia braku wpływu, którego możemy doświadczać podczas pandemii i izolacji z nią związanej. - To budzi frustrację, może wręcz prowadzić do depresji, jednak to uczucie jest czymś, na co mamy wpływ. To jest dobra wiadomość. Dobrze jest czasami uznać bezradność wobec pewnych sytuacji. Wirus uczy nas pokory - dodała psycholog. 

"Są takie momenty, kiedy jedność się szczególnie sprawdza"

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz przypomniał, że najważniejsze iż nie jesteśmy pozbawieni uczestniczenia we mszy świętej, ale i nie zapominamy o tym że są to zupełnie inne warunki niż przed koronawirusem. - My księża diecezjalni jesteśmy jak mnisi, czyli przebywamy we własnym gronie, z niewielką obecnością świeckich - zauważył. 

Powiązany Artykuł

PAP papież Franciszek 3 1200.jpg
PolskieRadio24.pl Świat Świat "To nie czas na obojętność". Papież udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi

Jak zauważył, mamy świadomość iż ten drugi człowiek gdzieś jest, ale to doświadczenie chwilowe, a my jesteśmy istotami cielesno-duchowymi, dlatego potrzebujemy też liturgii. - Są takie momenty, kiedy jedność się szczególnie sprawdza. Przeżywamy ten czas jako czas zawieszenia, ale jest to doświadczenie chwilowe - dodał.

"Odczuwamy bardzo boleśnie pustkę kościoła"

O. Stanisław Tasiemski podkreślał rolę mediów w kontakcie z wiernymi. - Odczuwamy bardzo boleśnie pustkę kościoła, podczas liturgii przygotowujących na Święta Wielkanocne. Staramy się być obecni za pomocą mediów, a jeżeli wierzyć statystykom ta obecność jest znacznie większa niż zazwyczaj fizyczna obecność wiernych w kościele. Ludzie wyraźnie odczuwają potrzebę włączenia się, kontaktu i przeżywania tych Świąt, choćby poprzez śledzenie liturgii i włączenie się duchowe. To jest wyzwanie odkrywania tego, co nam się wydawało normalne. Przyzwyczailiśmy się do tego że panujemy nad wszystkim, tu okazuje się, że przychodzi wirus i wszystko wyrywa się z naszej kontroli - komentował.

"To zależy od nas, czy kryzys zmieni nas nas na lepsze"

Marek Aureliusz Karczmarzyk odniósł się do potencjału zmiany, którą może przynieść sytuacja pandemii. - Zawsze w człowieku jest marzenie, że kryzys zmienia i czyni nas lepszymi. To jednak zależy od nas, czy ta sytuacja zmieni nas nas na lepsze, a to że zmieni, jest niewątpliwe. Wierzę, że jednak coś się stanie, żeby wyjść i pomóc drugiemu człowiekowi należy opuścić swoją sferę myślenia, postawić się w jego miejscu. Jeżeli ktoś idzie pomagać w hospicjum czy szpitalu, stawia się w miejscu drugiego człowieka. Ostatnimi laty zatraciliśmy w Polsce otwartość na siebie, zaczęliśmy się mocno polaryzować - zauważył.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: dr Anetta Pereświet-Sołtan (Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu), ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, Marek Aureliusz Karczmarzyk (Okręgowa Rada Adwokacka w Gdańsku), o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.

Data emisji: 12.04.2020

Godzina emisji: 15.06

Polskie Radio 24/jj/ka

Polecane

Wróć do strony głównej