"To nie czas na obojętność". Papież udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi

Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu mówił, że wierzący zwracają wzrok ku zmartwychwstałemu Chrystusowi, by uleczył rany "ludzkości udręczonej" pandemią. Modlił się za zmarłych i apelował o pomoc dla potrzebujących. - Nie jest to czas na obojętność - dodał.

2020-04-12, 12:25

"To nie czas na obojętność". Papież udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi

Posłuchaj

Papież w Orędziu Wielkanocnym wezwał świat do solidarnej walki z pandemią koronawirusa. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W przesłaniu wygłoszonym po mszy odprawionej w pustej bazylice Świętego Piotra Franciszek mówił: - Dziś na całym świecie rozbrzmiewa orędzie Kościoła: "Jezus Chrystus zmartwychwstał!".

Powiązany Artykuł

Wielkanoc1200-jedraszewski.jpg
Abp Jędraszewski: zmartwychwstały Chrystus przynosi nam dary - pokoju, radości, miłości

- Jak nowy płomień, ta dobra nowina rozpaliła się w nocy: w nocy świata zmagającego się już z wyzwaniami epokowymi, a teraz udręczonego pandemią, która wystawia na próbę naszą wielką ludzką rodzinę - podkreślił papież.

"Ku Jezusowi kierujemy nasze spojrzenie"

Franciszek mówił następnie, że nowina o zmartwychwstaniu jest "infekcją nadziei", którą przekazuje się z serca do serca. - To nie magiczne zaklęcie, sprawiające, że problemy znikają - zaznaczył.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Abp Andrzej Dzięga: niech Słowem Zmartwychwstałego napełnia się dzisiejsze życie świata

REKLAMA

Zmartwychwstały Jezus, mówił papież, nosi nieusuwalne rany: rany, które stały się "szczelinami nadziei". - Ku Niemu kierujemy nasze spojrzenie, by uleczył rany udręczonej ludzkości - dodał.

Podkreślił, że myśli kieruje przede wszystkim do tych, którzy zostali bezpośrednio dotknięci koronawirusem, do chorych i zmarłych oraz członków ich rodzin, "z którymi niekiedy nie zdołali się nawet pożegnać".

"Dla wielu to Wielkanoc samotności"

- Niech nie zabraknie pocieszenia i niezbędnej pomocy osobom, które są w sytuacji szczególnie trudnej, jak pracujący w domach opieki lub mieszkający w koszarach i więzieniach. Dla wielu jest to Wielkanoc samotności, przeżywana w żałobie i pośród wielu trudności, jakie powoduje pandemia, od cierpienia fizycznego po problemy ekonomiczne - powiedział papież.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Abp Ryś: Jezus nie wyrzucił Piotra z pracy, a uczynił go pierwszym papieżem

REKLAMA

W orędziu wygłoszonym w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego po mszy w pustej bazylice Świętego Piotra, gdzie nie było wiernych, papież mówił także, że "spośród wielu obszarów świata dotkniętych koronawirusem kieruję szczególną myśl ku Europie".

Powiązany Artykuł

shutterstock_chrystus zmartwychwstanie 1200.jpg
Największe święto w Kościele katolickim. Dziś Niedziela Wielkanocna

- Po drugiej wojnie światowej ten umiłowany kontynent mógł się ponownie odrodzić dzięki konkretnemu duchowi solidarności, który umożliwił mu przezwyciężenie rywalizacji z przeszłości. Tym pilniejsze jest, zwłaszcza w dzisiejszych okolicznościach, aby nie ożywiać tej rywalizacji, ale aby wszyscy uznali się za część jednej rodziny i wzajemnie się wspierali - dodał.

Jak oświadczył, dziś Unia Europejska stoi przed epokowym wyzwaniem, od którego zależeć będzie nie tylko jej przyszłość, ale także przyszłość całego świata. - Nie można stracić okazji, by dać kolejny dowód solidarności, także poprzez uciekanie się do rozwiązań innowacyjnych - zaznaczył.

"To nie czas na podziały"

Papież Franciszek przestrzegł kraje europejskie przed "egoizmem interesów partykularnych i pokusą powrotu do przeszłości", bo to niesie "zagrożenie wystawienia na ciężką próbę pokojowego współistnienia i rozwoju przyszłych pokoleń". - Nie jest to czas na podziały - wskazał.

REKLAMA

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej