X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Gabinet cieni nie funkcjonuje". Gabriela Lenartowicz o gotowości opozycji do przejęcia władzy

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 17:30
Gabinet cieni był przypisany do poprzedniej kadencji Sejmu i od czasu nowego Sejmu on nie funkcjonuje rzeczywiście. Od początku tej kadencji Sejmu na nowo się nie zebrał - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Lenartowicz z Koalicji Obywatelskiej. Jak wyjaśniła, nowy przewodniczący "nie wypowiedział się jednoznacznie co do jego dalszego funkcjonowania i kształtu".
Gabriela Lenartowicz
Gabriela LenartowiczFoto: PR24

W związku z wyłomem w koalicji rządzącej podczas głosowania w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nastąpił kryzys w Zjednoczonej Prawicy. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że głosowanie sprzeczne z dyscypliną klubową będzie powodowało poważne konsekwencje, a Marek Suski i Ryszard Terlecki stwierdzili wręcz, że od głosowania można mówić, że koalicja przestała istnieć.

EN_01403153_0823 1200.jpg
Po głosowaniu ws. "Piątki dla zwierząt". 15 posłów PiS zawieszonych

W związku z tym w Polskim Radiu 24 poseł Gabriela Lenartowicz z Koalicji Obywatelskiej mówiła o tym, czy opozycja jest gotowa do przejęcia władzy, gdyby okazało się, że PiS tej władzy sprawować nie może.

"Opozycja powinna być przygotowana"

Polityk opozycji podkreśliła, że to, co obecnie obserwujemy na scenie politycznej, z pewnością jest kryzysem, ale nie są znane wszystkie jego elementy. Jak stwierdziła, nie wiadomo, ile w tym jest prawdziwego sporu, a ile gry politycznej, a jeśli tak, to według jakiego scenariusza jest ona rozgrywana.

- Patrząc, jak wygląda scena polityczna i te deklaracje, które musimy traktować poważnie, jeśli padają ze strony opcji rządzącej, to należy brać pod uwagę wszelkie możliwe scenariusze. A dobrze przygotowana opozycja musi się przygotowywać na scenariusz maksimum - mam tu na myśli scenariusz maksimum zagrożenia dla stabilności sceny politycznej, dla stabilności rządów w sytuacji pandemii w kraju - mówiła Gabriela Lenartowicz.

Czytaj również:

Jak wyjaśniła, w jej opinii w sytuacji pandemii w Polsce "władza powinna być skupiona na zapewnieniu bezpieczeństwa Polaków", zaś "jakiekolwiek perturbacje u władzy stanowią zagrożenie państwa".

Co z gabinetem cieni?

Gabriela Lenartowicz była także pytana o powołany przez Grzegorza Schetynę gabinet cieni, który miał być niejako "zapasowym rządem", gotowym przejąć władzę w momencie, w którym PiS przegrałby wybory. Sama Lenartowicz była w gabinecie cieni odpowiednikiem ministra środowiska.

1200_rząd_EN.jpg
Co zrobi PiS w kwestii koalicji rządzącej? Eksperci wskazali prawdopodobny scenariusz

- Gabinet cieni nie funkcjonuje. On był przypisany do poprzedniej kadencji Sejmu i od czasu nowego Sejmu on nie funkcjonuje rzeczywiście. Od początku tej kadencji Sejmu na nowo się nie zebrał - mówiła poseł KO.

Jak wyjaśniła, Borys Budka "nie wypowiedział się jednoznacznie co do jego dalszego funkcjonowania i kształtu".

Posłuchaj
12:28 PR24_MPLS 2020_09_18-16-35-34_Gabriela_Lenartowicz.mp3 Gabriela Lenartowicz o bieżącej sytuacji politycznej ("Rozmowa PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Gabriela Lenartowicz (KO)
Data emisji: 18.09.2020
Godzina emisji: 16.35

PR24/jmo

Czytaj także

Zdrojewski: liczę, że jesienią rozpocznie się zmiana w PO, potrzebny jest "pomysł na życie"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 08:13
- Oczekuję, że jesień będzie czasem pewnego wzmożenia, aktywności i zmian, bo to Platformie Obywatelskiej jest bez wątpienia potrzebne – powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Zdrojewski, senator Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrojewski o wywiadzie Tuska: bycie totalną opozycją to wielki błąd, który trochę nas kosztował

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 08:22
- Powinniśmy być bardzo wymagającym recenzentem, ale obiektywnym. Nie do końca zgadzam się z tym "codziennym skakaniem PiS do gardła". Wykluczanie jakiejkolwiek współpracy jest błędem - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Zdrojewski, senator Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjednoczona Prawica wciąż z bardzo wysokim poparciem. Nowy sondaż CBOS

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 17:11
Zjednoczona Prawica (PiS wraz z koalicjantami z Solidarnej Polski i Porozumienia) cieszy się poparciem 41 proc. badanych, Koalicja Obywatelska - 22 proc. Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze Konfederacja (8 proc.) i Lewica (5 proc.) - tak wynika z najnowszego sondażu CBOS.
rozwiń zwiń