Winnicki: krytycznie oceniamy NFZ i jego pracę
- System, w którym państwo centralnie zarządza wszystkim, przy takiej złożoności systemu ochrony zdrowia i tak potężnych jego kosztach, jest niemożliwy do utrzymania - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł konfederacji Robert Winnicki. - Bardzo krytycznie oceniamy NFZ i jego działalność. Uważamy, że gdyby pomiędzy ubezpieczycielami była rywalizacja na usługi, to wielu absurdów moglibyśmy uniknąć - dodał.
2021-03-26, 17:20
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 35 143 nowych zakażeniach koronawirusem. Od czwartku zmarły 443 zakażone osoby, a wyzdrowiało 24 367 osób. W szpitalach przybyło 661 pacjentów chorych na COVID-19. W sumie w szpitalach jest teraz nieco prawie 28 tysięcy chorych. O 110 osób wzrosła z kolei liczba pacjentów podłączonych do respiratorów. W sumie do respiratorów jest podłączonych 2 730 pacjentów. Na kwarantannie przebywa ponad 461 tysięcy osób. W porównaniu z poprzednim dniem to wzrost o ponad 26 tysięcy osób.
Powiązany Artykuł
"Trzy dni z rzędu po 30 tys. i system staje się niewydolny". Prof. Horban ostrzega: możemy zamknąć Polskę
"System jest niemożliwy do utrzymania"
- Fatalnie się dzieje, że mamy taki wzrost zachorowań w kraju. Należy skierować cały wysiłek państwa na system ochrony zdrowia. Długoletnie zaniedbania dają się we znaki - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem 24 Robert Winnicki, poseł Konfederacji. - Cały czas mamy do czynienia z sytuacją, w której system ochrony zdrowia, niestety, nie działa dobrze. System NFZ, wprowadzony jeszcze za czasów SLD, nie daje gwarancji wyleczenia - ocenił gość "Rozmowy PR24". - Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia długo przez epidemią, przed koronawirusem. To, co obserwujemy od roku to długofalowa, systemowa zapaść, trwająca już ponad rok. I niestety, mamy też jej ofiary - dodał.
Czytaj także:
- Walka z COVID-19. Waldemar Kraska: dziennie zajmowanych jest kolejnych 500 łóżek
- "Nieetyczne, nie do zaakceptowania". Prof. Tomasz Hryniewiecki o lekarzach na L4
- Prof. Marcin Grabowski o teleporadach: nie możemy całkowicie negować ich przydatności
W ocenie gościa Polskiego Radia 24, dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie konkurencji wśród ubezpieczycieli zdrowia. - Bardzo krytycznie oceniamy NFZ i jego działalność, jego pracę. Uważamy, że gdyby pomiędzy tymi, którzy mogą pobrać naszą składkę, byłaby rywalizacja na usługi, to wielu męczących absurdów w systemie ochrony zdrowia moglibyśmy uniknąć - zaznaczył.
- Mamy wiele modeli dobrych, przyzwoitych w zakresie Europy, ale też poza Europą i należy z tych modeli skorzystać. Musimy sobie powiedzieć jasno, że system, w którym państwo centralnie zarządza wszystkim z góry do dołu, przy takiej złożoności systemu ochrony zdrowia i przy tak potężnych kosztach, jakie on generuje, jest niemożliwy do utrzymania. W Warszawie, we Wrocławiu, w Trójmieście, na Śląsku mnóstwo ludzi tak czy inaczej przerzuca się na prywatną ochronę zdrowia, ponieważ nie są w stanie uzyskać adekwatnej pomocy, zwłaszcza jeśli chodzi o specjalistę - powiedział Winnicki.
REKLAMA
Posłuchaj
W rozmowie więcej na temat oceny systemu ochrony zdrowia przez posła Konfederacji. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
***
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
REKLAMA
Gość: Robert Winnicki (poseł Konfederacji)
Data emisji: 26.03.2021
Godzina emisji: 16.36
Polskie Radio 24, PAP/ mbl
REKLAMA
REKLAMA