X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Konstytucja 3 maja. Dr Derewenda: to uwieńczenie demokracji

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 16:44
- Konstytucja 3 maja to uwieńczenie demokracji Rzeczypospolitej. To uwieńczenie nie tylko Polaków, ale także innych narodowości, które współtworzyły to dzieło - powiedział dr Robert Derewenda, historyk z KUL.
Strona tytułowa Ustawy Rządowej - Konstytucji 3 maja
Strona tytułowa Ustawy Rządowej - Konstytucji 3 majaFoto: Domena publiczna / Polona.pl

Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków. 

Oświecenie 1200 Wiki.jpg
Konstytucja 3 maja. Pierwsza w Europie i druga na świecie. Czy na pewno?

"Uwieńczenie demokracji"

Dr Robert Derewenda stwierdził, że Konstytucja była uwieńczeniem dążeń części elit do demokracji. - Konstytucja 3 maja to uwieńczenie demokracji Rzeczypospolitej. To uwieńczenie nie tylko Polaków, ale także innych narodowości, które współtworzyły to dzieło. Warto zwrócić uwagę, że w XVIII wieku nasi sąsiedzi to kraje monarchii despotycznych. Wtedy Polska przechodzi do mechanizmów demokratycznych - powiedział

Czytaj także:

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 na uchwalenie Konstytucji miało wpływ wiele czynników. - Z reguły na większość wydarzeń ma wpływ wiele czynników. W Konstytucji 3 maja przychodzi otrzeźwienie, które przychodzi w kierunku ratowania Polski. Doszło do rządzących, że nie można odwoływać się do dawnego ustroju - powiedział.

- Wielu uważało, że jeżeli zachowamy dawny ustrój to Polska będzie znajdowała się w dawnej chwale. Dochodziło do takich paradoksów, że uważano że jeżeli Polska jest słaba i nie zagraża innym państwom, to nic nam się nie stanie - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
11:55 PR24_mp3 2021_05_03-16-35-20.mp3 Dr Robert Derewenda o Konstytucji 3 maja ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: dr Ribert Derewenda (historyk, KUL)
Data emisji: 03.05.2021
Godzina emisji: 16.36

dz

Czytaj także

Prof. Butterwick-Pawlikowski: Konstytucja 3 maja przygotowywała kraj do wyzwań XIX w.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 15:46
- Ustawa zasadnicza sprzed 230 lat przyniosła istotne zmiany społeczeństwu i ustrojowi Rzeczypospolitej, przygotowując ją do takiego XIX wieku, który byłby dużo lepszy niż ten, który faktycznie nastąpił - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Richard Butterwick-Pawlikowski, autor książki "Konstytucja 3 Maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie tak wyobrażano sobie koniec wojny". Adam Macedoński o protestach w Krakowie w 1946 r.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 14:55
- W różnych miejscach w Polsce, a szczególnie w Krakowie, społeczeństwo mocno zaznaczyło, że nie zgadza się z tym porządkiem, który nastała po wojnie, z wojskami sowieckimi na ulicach - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Macedoński, opozycjonista w czasach PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Niemiec: Konstytucja 3 Maja wielkim osiągnięciem Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 15:28
Wszystkim Polkom i Polakom składam najlepsze życzenia z okazji dzisiejszego Święta Konstytucji - napisał w poniedziałek na Twietterze ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven. Dodał, że pierwsza spisana w Europie konstytucja jest wielkim osiągnięciem Polski.
rozwiń zwiń