more_horiz

Wieczorek: jeśli nie będzie wspólnego kandydata opozycji na RPO, zgłosimy nasze dwie kandydatury

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 17:20
- Przykre jest to, że w 38-milionowym kraju nie możemy znaleźć jednej osoby, która pogodziłaby opozycję i rządzącą koalicję, i reprezentowała jako RPO wszystkich obywateli - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Wieczorek z SLD-Nowej Lewicy. 
Dariusz Wieczorek
Dariusz WieczorekFoto: PR24/TJ

Wicepremier Jarosław Gowin liczy na to, że uda się zakończyć pat w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Porozumienie, którego Jarosław Gowin jest liderem, zaproponowało na to stanowisko profesora Marka Konopczyńskiego, członka Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

O sytuacji politycznej wokół wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich mówił gość PR24. Jak stwierdził, rozmowy trwają i Lewica wystawi swojego kandydata, ale tylko wtedy, gdy opozycja nie dojdzie do porozumienia w sprawie wspólnego kandydata.


forum terlecki 1200.png
Porozumienie wystawiło kandydata na RPO. Reakcja szefa klubu PiS

"Będziemy rozmawiać, ale mamy też swoich kandydatów"

- Będziemy w sprawie wyboru RPO rozmawiali z PO, Polską 2050 i PSL. Jutro ostateczne decyzja. Jesteśmy przygotowani, gdyby do porozumienia nie doszło, zgłosić swojego kandydata. Nie zdradzę nazwisk, ale mogę powiedzieć, że mamy dwoje kandydatów - powiedział Dariusz Wieczorek.

We wrześniu ubiegłego roku upłynęła kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament jego następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Przykre jest to, że w 38-milionowym kraju nie możemy znaleźć jednej osoby, która pogodziłaby opozycję i koalicję rządzącą i reprezentowała jako RPO wszystkich obywateli - zauważył Dariusz Wieczorek z SLD-Nowej Lewicy, gość Polskiego Radia 24. 

Posłuchaj
13:21 PR24_mp3 2021_05_26-16-35-15.mp3 D. Wieczorek o wyborze RPO ("Rozmowa PR 24")

Audycja: "Rozmowa PR 24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Dariusz Wieczorek (SLD-Nowa Lewica)

Data emisji: 26.05.2021

Godzina: 16:35 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem