Prawo UE a konstytucja. Sawicki: coraz częściej mamy do czynienia ze zwyczajem prawnym
- Kwestie związane z federalizacją UE i z pozatraktatowym rozszerzeniem wspólnych kredytów nie są zapisane w traktatach. Mimo to premier Mateusz Morawiecki w lipcu i w grudniu ubiegłego roku na te rozszerzenia władztwa UE się zgodził - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PSL Marek Sawicki.
2021-07-15, 18:25
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności unijnych przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce. Chodzi o postanowienie unijnego Trybunału Sprawiedliwości o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W praktyce Trybunał Konstytucyjny rozstrzygał czy Polska powinna respektować decyzję TSUE.
Powiązany Artykuł

Jan Kanthak: nie ma mowy o polexicie, jesteśmy prounijnym rządem
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 należałoby się zastanowić w jakim zakresie podczas unijnego referendum zrzekliśmy się nadrzędności konstytucji nad prawem europejskim.
- Wtedy te warunki zostały określone. Później, jak to w UE bywa, mieliśmy do czynienie niekoniecznie z bezpośrednim stosowaniem prawa, ale ze zwyczajem prawnym. Zwyczaj coraz bardziej postępuje. Kwestie związane z federalizacją UE i z pozatraktatowym rozszerzeniem wspólnych kredytów nie są zapisane w traktatach. Mimo to premier Mateusz Morawiecki w lipcu i w grudniu ubiegłego roku na te rozszerzenia władztwa UE się zgodził - powiedział Marek Sawicki.
REKLAMA
Jego zdaniem w całej sprawie chodzi też o wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej. - Jestem przekonany, że premier co innego obiecał w Brukseli w lipcu i w grudniu ubiegłego roku, niż informował nas w Polsce. Największym znakiem zapytania ostatnich dni jest to, co premier Mateusz Morawiecki uzgodnił z szefową KE Ursulą von der Leyen podczas ostatniego spotkania. Co jej obiecał, a czego nie powiedział prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej? Oczekuję, żeby ta rozmowa została upubliczniona. Na pewno rozmawiali o Krajowym Planie Odbudowy, zasobach własnych UE, o rozumieniu nadrzędności prawa europejskiego nad prawem krajowym i Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jestem przekonany, że te kwestie były poruszane. Chciałbym jednak wiedzieć do czego premier się zobowiązał - powiedział Marek Sawicki.
- Znajdujemy się w czarnej dziurze. Wszystko to, co się dzieje na pewno nie służy dobrze Polsce i Polakom - podsumował.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest odpowiedzią na pytanie prawne Izby Dyscyplinarnej SN o to, czy państwo członkowskie ma obowiązek wykonać środki tymczasowe odnoszące się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej tego państwa.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Tytuł audycji: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Marek Sawicki (poseł PSL)
Data emisji: 15.07.2021
Godzina emisji: 17.35
PR24
REKLAMA