more_horiz

Liberadzki: mieliśmy i dalej mamy zastrzeżenia co do demokratycznego mandatu Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 18:49
My tego konfliktu nie rozwiążemy zbrojnie. My ten konflikt możemy rozwiązać w drodze dyplomacji. Ja trochę ubolewam, że naszym władzom obce jest takie pojęcie, jak proces dyplomacji i negocjacji - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Nowej Lewicy Bogusław Liberadzki.

Aleksander Łukaszenka domaga się uznania go za prezydenta Białorusi - powiedziała dziś minister spraw zagranicznych Estonii Eva-Maria Liimets. Skomentowała w ten sposób niedawną rozmowę kanclerz Angeli Merkel z nieuznawanym w Europie białoruskim przywódcą. Tymczasem, jak informuje Reuters, powołując się na białoruską reżimową agencję informacyjną BielTA, w środę Angela Merkel odbyła kolejną rozmowę telefoniczną z białoruskim dyktatorem. W "Rozmowie PR24" sprawę komentował prof. Bogusław Liberadzki, europoseł Nowej Lewicy.

duda 1200 pap (3).jpg
"Polska nie uzna żadnych ustaleń podjętych ponad naszymi głowami". Prezydent o rozmowie Merkel-Łukaszenka

Gość PR24 stwierdził, że Unia Europejska działa bardzo sprawnie i poprawnie w sprawie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Przypomniał, że Polskę odwiedził szef Rady Europejskiej Charles Michel, zaś szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pojechała do USA uzyskać stanowisko Waszyngtonu w tej sprawie.

Czytaj również:

Odnosząc się do - kolejnej już - rozmowy Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką, Bogusław Liberadzki stwierdził, że stało się "bardzo dobrze". - Ponieważ my tego konfliktu nie rozwiążemy zbrojnie. My ten konflikt możemy rozwiązać w drodze dyplomacji. Ja trochę ubolewam, że naszym władzom obce jest takie pojęcie, jak proces dyplomacji i negocjacji - mówił europoseł Lewicy. Przyznał jednak, że Aleksander Łukaszenka nie jest demokratycznie wybranym prezydentem, jednak realnie sprawuje władzę na Białorusi.

- Z uznaniem odnoszę się do telefonów wykonywanych przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Pozwolę sobie na opinię, że jeśli pani kanclerz wybiera taką drogę, to jest wystarczająco doświadczonym politykiem, wykazuje się bardzo daleko posuniętą odpowiedzialnością i oceniałbym to zawsze najpierw pozytywnie - dodał Liberadzki.

Bogdan Rzońca 1200.JPG
Rzońca: Bruksela lepiej rozumie to, co dzieje się na naszej granicy z Białorusią, niż polska opozycja

Na uwagę, że Łukaszence zależy na uznaniu go za legalnego prezydenta Białorusi oraz na wsparciu finansowym ze strony Unii Europejskiej, aby powstrzymywać migrantów zmierzających na Białoruś, europoseł Lewicy stwierdził, że odpowiedzią będzie "kilka razy »nie«".

- Nikt nie deklaruje gotowości uznania Alaksandra Łukaszenki za demokratycznie wybranego prezydenta. Nie jest rolą Unii Europejskiej, żeby uznawać wybory lub nie uznawać wyborów w jakimś państwie. Mieliśmy bardzo duże zastrzeżenia, i dalej mamy, co do demokratycznego mandatu Łukaszenki - stwierdził.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:34 PR24_mp3 2021_11_17-17-35-43_Liberadzki.mp3 Prof. Bogusław Liberadzki o sytuacji na granicy ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Bogusław Liberadzki (Nowa Lewica)
Data emisji: 17.11.2021
Godzina emisji: 17.35

IAR/Reuters/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem