"Mają pokazać obecność Boga w transcendencji". Ks. dr Zenon Hanas o elementach święta Trzech Króli

- Bóg objawia się w ludzkiej rzeczywistości, dlatego obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego. Pisanie kredą na drzwiach liter, procesje inscenizujące Pochód Trzech Króli to elementy, które mają pokazać obecność Boga w transcendencji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. dr Zenon Hanas z UKSW. 

2022-01-06, 18:16

"Mają pokazać obecność Boga w transcendencji". Ks. dr Zenon Hanas o elementach święta Trzech Króli

Pod hasłem "Dzień dziś wesoły" w 668 miejscowościach w Polsce przeszły orszaki Trzech Króli. Dziś (06.01.) obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego - Kościół wspomina ewangeliczne wydarzenie, kiedy Mędrcy ze Wschodu, nazywani "królami" lub "magami", prowadzeni przez Gwiazdę dotarli do Betlejem. Tam złożyli pokłon nowo narodzonemu Jezusowi, uznając w nim Mesjasza.

"Bóg objawia się człowiekowi"

Jak zaznaczył ks. dr Zenon Hanas, "Święto Trzech Króli ma treść liturgiczną, biblijną". - Słowo epifania pochodzi z języka greckiego i oznacza objawienie, dokładniej trzykrotne objawienie - trzy biblijne fakty mówiące o tym, że Bóg objawia się człowiekowi - powiedział.

- Pierwszy fakt objawienia to narodzenie (Dzieciątka Jezus) i wizyta Trzech Króli - Mędrców, którzy jako przedstawiciele świata pogańskiego odkrywają obecność Boga. Drugie objawienie to chrzest Chrystusa w Jordanie i trzecim objawieniem jest wspomnienie Cudu w Kanie Galilejskiej - wskazał.

"Obecność Boga w transcendencji" 

Ks. dr Zenon Hanas podkreślił, że "Bóg objawia się w ludzkim świecie, w ludzkim ciele, w ludzkiej rzeczywistości, dlatego obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego". - Pisanie kredą na drzwiach literprocesje inscenizujące Pochód Trzech Króli to elementy, które mają pokazać obecność Boga w transcendencji - zaznaczył. 

REKLAMA

Posłuchaj

Ks. dr Zenon Hanas oraz prof. Henryk Domański o święcie Trzech Króli ("Rozmowa PR24") 24:45
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem prof. Henryka Domańskiego "wizyta Trzech Króli była legitymizacją narodzin Jezusa Chrystusa, czyli międzykulturowym uznaniem Mesjasza". - Gdyby ludzie nie potrzebowali Boga, to nie chodziliby do kościoła, żeby się pomodlić. W świetle badań CBOS, 47 proc. osób deklaruje dosyć częste praktykowanie kultury, przez co rozumiemy chodzenie do kościoła - ocenił socjolog. 

Teofania, chrystofania, angelofania

- Teofania to objawienie Boga, chrystofania to objawienie Chrystusa - tak są określane objawienia np. po zmartwychwstaniu, kiedy apostołowie spotkali Chrystusa, angelofania to objawienia aniołów. To są doświadczenia, które mają swoje źródło w Piśmie Świętym - wyjaśnił ks. dr Zenon Hanas. 

Według prof. Henryka Domańskiego objawienia są kwestią wiary. - Wydaje mi się, że pozostając na poziomie głębokiej refleksji, mówimy o mechanizmie, który spłynął z niebios, ale mechanizmie, który spowodował przekształcenie Boskości w coś empirycznie namacalnego. W moim przekonaniu za epifanią, angelofanią, teofanią stoi pewna logika - przyznał. 

Czytaj również:

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: ks. dr Zenon Hanas (UKSW), prof. Henryk Domański (socjolog, PAN)
Data emisji: 6.01.2021
Godzina emisji: 16.35

IAR/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej