more_horiz

"Mają pokazać obecność Boga w transcendencji". Ks. dr Zenon Hanas o elementach święta Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 18:16
- Bóg objawia się w ludzkiej rzeczywistości, dlatego obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego. Pisanie kredą na drzwiach liter, procesje inscenizujące Pochód Trzech Króli to elementy, które mają pokazać obecność Boga w transcendencji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. dr Zenon Hanas z UKSW. 
Orszak Trzech Króli w Łodzi
Orszak Trzech Króli w ŁodziFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Pod hasłem "Dzień dziś wesoły" w 668 miejscowościach w Polsce przeszły orszaki Trzech Króli. Dziś (06.01.) obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego - Kościół wspomina ewangeliczne wydarzenie, kiedy Mędrcy ze Wschodu, nazywani "królami" lub "magami", prowadzeni przez Gwiazdę dotarli do Betlejem. Tam złożyli pokłon nowo narodzonemu Jezusowi, uznając w nim Mesjasza.

"Bóg objawia się człowiekowi"

Jak zaznaczył ks. dr Zenon Hanas, "Święto Trzech Króli ma treść liturgiczną, biblijną". - Słowo epifania pochodzi z języka greckiego i oznacza objawienie, dokładniej trzykrotne objawienie - trzy biblijne fakty mówiące o tym, że Bóg objawia się człowiekowi - powiedział.

- Pierwszy fakt objawienia to narodzenie (Dzieciątka Jezus) i wizyta Trzech Króli - Mędrców, którzy jako przedstawiciele świata pogańskiego odkrywają obecność Boga. Drugie objawienie to chrzest Chrystusa w Jordanie i trzecim objawieniem jest wspomnienie Cudu w Kanie Galilejskiej - wskazał.

"Obecność Boga w transcendencji" 

Ks. dr Zenon Hanas podkreślił, że "Bóg objawia się w ludzkim świecie, w ludzkim ciele, w ludzkiej rzeczywistości, dlatego obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego". - Pisanie kredą na drzwiach literprocesje inscenizujące Pochód Trzech Króli to elementy, które mają pokazać obecność Boga w transcendencji - zaznaczył. 

Posłuchaj
24:45 rozmowaaapr24.mp3 Ks. dr Zenon Hanas oraz prof. Henryk Domański o święcie Trzech Króli ("Rozmowa PR24") 

Zdaniem prof. Henryka Domańskiego "wizyta Trzech Króli była legitymizacją narodzin Jezusa Chrystusa, czyli międzykulturowym uznaniem Mesjasza". - Gdyby ludzie nie potrzebowali Boga, to nie chodziliby do kościoła, żeby się pomodlić. W świetle badań CBOS, 47 proc. osób deklaruje dosyć częste praktykowanie kultury, przez co rozumiemy chodzenie do kościoła - ocenił socjolog. 

Teofania, chrystofania, angelofania

- Teofania to objawienie Boga, chrystofania to objawienie Chrystusa - tak są określane objawienia np. po zmartwychwstaniu, kiedy apostołowie spotkali Chrystusa, angelofania to objawienia aniołów. To są doświadczenia, które mają swoje źródło w Piśmie Świętym - wyjaśnił ks. dr Zenon Hanas. 

Według prof. Henryka Domańskiego objawienia są kwestią wiary. - Wydaje mi się, że pozostając na poziomie głębokiej refleksji, mówimy o mechanizmie, który spłynął z niebios, ale mechanizmie, który spowodował przekształcenie Boskości w coś empirycznie namacalnego. W moim przekonaniu za epifanią, angelofanią, teofanią stoi pewna logika - przyznał. 

Czytaj również:

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: ks. dr Zenon Hanas (UKSW), prof. Henryk Domański (socjolog, PAN)
Data emisji: 6.01.2021
Godzina emisji: 16.35

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem