Zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym. Piotr Kaleta: obok prezydenckiego będzie też projekt rządowy
- Z tego, co mi wiadomo, na ukończeniu są prace w polskim rządzie, których efekt wkrótce wpłynie do parlamentu. Prawdopodobnie będzie tak, że będziemy mieli dwa projekty: prezydencki i rządowy - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Kaleta.
2022-02-03, 18:22
- Składam do laski marszałkowskiej prezydencki projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformował prezydent Andrzej Duda. Projekt ma zmienić kształt ustrojowy Sądu Najwyższego i uregulować kwestię odpowiedzialności zawodowej sędziów. Prezydent zaznaczył, że nowelizacja wprowadza też nową procedurę - test niezawisłości i bezstronności sędziego.
Prezydencki projekt zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej, umożliwienie jej członkom przejścia do innej izby SN lub przejście w stan spoczynku.
- Prezydent Andrzej Duda oczywiście ma inicjatywę ustawodawczą i bardzo dobrze, że z niej korzysta. Ale taką inicjatywę mają także poszczególne ugrupowania polityczne, również ośrodek polityczny w ramach polskiego rządu - powiedział Piotr Kaleta.
"Prace są na ukończeniu"
- Z tego, co mi wiadomo, na ukończeniu są prace w polskim rządzie. Efekt tych prac wkrótce wpłynie do parlamentu. Prawdopodobnie będzie tak, że będziemy mieli dwa projekty: prezydencki i rządowy. Myślę, że za wcześnie jest mówić, który z nich jest lepszy, lub o tym który, w jakim kierunku idzie - dodał poseł PiS.
REKLAMA
Jak zaznaczył "to, że Izba Dyscyplinarna powinna być zlikwidowana, nie jest żadną nowością". - Mówiliśmy o tym już dość długo. To trzeba zrobić i to zostanie zrobione. Ale oczywiście sama Izba Dyscyplinarna to nie jest jedyna kwestia, która ureguluje sprawy dotyczące polskiego sądownictwa. To tylko jeden z elementów - podkreślił polityk.
- Chcemy, żeby reforma sądownictwa była w dalszym ciągu prowadzona. Wiemy, że to idzie trudno. Ale i materia jest trudna - stwierdził.
Według posłów Solidarnej Polski projekt prezydencki, zakładający likwidację Izby Dyscyplinarnej, może być "oznaką słabości" wobec unijnych instytucji.
REKLAMA
- Nie tylko posłowie Solidarnej Polski uważają, że nie może być jakiejś kapitulacji wobec Unii Europejskiej - w zakresach, które są przypisane polskiemu rządowi i parlamentowi. Jasno w tej kwestii wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny. Nie jest to zatem opinia tylko Solidarnej Polski. Jest to opinia Trybunału Konstytucyjnego, ale również zdecydowanej większości posłów - nie tylko tych z obozu rządzącego - i wszystkich Polaków - podsumował Piotr Kaleta.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Krzysztof Świątek
Gość: Piotr Kaleta (poseł PiS)
Data emisji: 3.02.2022
Godzina emisji: 16.35
bartos
REKLAMA
REKLAMA