Prezydent proponuje zmiany w SN. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną

- Składam do laski marszałkowskiej prezydencki projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformował prezydent. Projekt ma zmienić kształt ustrojowy Sądu Najwyższego i uregulować kwestię odpowiedzialności zawodowej sędziów. Andrzej Duda mówił, że nowelizacja wprowadza też nową procedurę - test niezawisłości i bezstronności sędziego.

2022-02-03, 11:40

Prezydent proponuje zmiany w SN. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną
Andrzej Duda: proponuję, żeby Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została zlikwidowana. Foto: Marek Borawski/KPRP

Prezydent stwierdził, że sygnalizował swój zamiar podczas niedawnego spotkania z liderami klubów i kół parlamentarnych. - Składam do laski marszałkowskiej prezydencki projekt ustawy, a więc prezydencką inicjatywę ustawodawczą zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym - oświadczył.

Andrzej Duda mówił, że inicjatywa ta była na scenie politycznej oczekiwana, także przez polityków związanych z opozycją. Ma ona na celu m.in. "umożliwienie normalnego, rozsądnego funkcjonowania odpowiedzialności zawodowej w zawodach prawniczych, przede wszystkim jeżeli chodzi o osoby, które należą do stanu sędziowskiego".

Prezydent proponuje projekt ustawy, który zakłada zmiany w SN

Projekt zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej, umożliwienie jej członkom przejścia do innej izby SN lub przejście w stan spoczynku (wyraził jednak nadzieję, że sędziowie z ID pozostaną w Sądzie Najwyższym). Prezydent zastrzegł, że likwidacja izby nie oznacza likwidacji odpowiedzialności sędziów.

REKLAMA

Według głowy państwa powinna powstać "izba odpowiedzialności zawodowej", która ma składać się z 11 sędziów. - To będą sędziowie, którzy w ramach swojego pensum sędziowskiego (...) będą w części sądzili sprawy w tej izbie, a w części w swoich macierzystych izbach - wskazał Andrzej Duda. Będzie to więc "funkcja łączona".

Zmiany w sądownictwie. "Test niezawisłości"

Odnosząc się do kwestii testu niezawisłości sędziego, prezydent powiedział, że zgodnie z Konstytucją RP każdemu obywatelowi przysługuje "święte prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd". Zatem jeśli ktoś ma wątpliwości, czy te warunki są spełnione, "ma prawo tego testu oczekiwać".

Andrzej Duda podkreślił, że proponowana przez niego ustawa "ma dać polskiemu rządowi narzędzie do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania Krajowego Planu Odbudowy". Dodał, że spięcia z Brukselą wobec "trudnej sytuacji międzynarodowej" nie są potrzebne.

Posłuchaj

Andrzej Duda o teście bezstronności sędziów (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej