more_horiz

Lotos miał iść w ręce Rosjan? Gontarz: nie ma granic hipokryzji PO

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 19:45
Dziś Platforma Obywatelska wylewa krokodyle łzy, mówiąc o tym, że pod żadnym pozorem nie wolno łączyć Lotosu z Orlenem. A wtedy chciano sprzedać pakiet większościowy, czyli tak naprawdę chciano sprzedać cały Lotos Rosjanom - wtedy PO nie widziało w tym żadnego problemu - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Robert Gontarz.

Daniel Obajetek napisał, kierując swoje słowa do sprawującego w latach 2007-14 urząd premiera Donalda Tuska, że ówczesny rząd chciał sprzedać pakiet kontrolny gdańskiego koncernu. Według dokumentu, z którego klauzulę "zastrzeżone" zdjął 9 maja minister aktywów państwowych, w październiku 2011 roku na liście inwestorów dopuszczonych do "aktualnie prowadzonego procesu sprzedaży przez Skarb Państwa" były trzy podmioty.

Ubiegały się o zakup 53,1875 procent udziałów w Lotosie. Były to: węgierski MOL, któremu obecnie Orlen chce sprzedać stacje benzynowe przejętego przez siebie Lotosu, a który intensywnie współpracuje z dostawcami rosyjskiej ropy, OJSC TN-BP z siedzibą w Moskwie oraz Mercuria Energy, zajmującą się handlem ropą na rynkach międzynarodowych. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował poseł PiS-u Robert Gontarz.

Gontarz: PO dziś wylewa krokodyle łzy

Gość PR24 stwierdził, że informacje opublikowane przez prezesa Orlenu dowodzą, iż hipokryzja PO nie ma granic. Dziś partia ta krytykuje rząd za chęć sprzedaży części aktywów Lotosu węgierskiemu MOL-owi, który jest powiązany z Rosją, tymczasem okazuje się, że sami chcieli zrobić znacznie więcej - sprzedać firmom powiązanym z Rosją lub wprost rosyjskim pakiet kontrolny Lotosu - czyli de facto większość firmy i prawo do decydowania o niej.

- Dziś Platforma Obywatelska wylewa krokodyle łzy, mówiąc o tym, że pod żadnym pozorem nie wolno łączyć Lotosu z Orlenem - przypomnę tylko, że Orlen jest całkowicie polski. (...) Ale wtedy, kiedy chciano sprzedać pakiet większościowy, czyli tak naprawdę chciano sprzedać cały Lotos - pod zarządzanie - wtedy nie widzieli w tym żadnego problemu - mówił Robert Gontarz.

- Przecież pan Donald Tusk mówił wtedy wyraźnie, że nie ma żadnego problemu, żadnych przesłanek ideologicznych, żeby Lotosu nie sprzedać Rosjanom - przypomniał.

Orlen musi się pozbyć części aktywów Lotosu, aby wypełnić warunki zgody na wchłonięcie tej firmy, postawione przez Komisję Europejską. Koncern planuje sprzedać je węgierskiemu MOL-owi w zamian za część aktywów tej firmy znajdujących się na Węgrzech. W związku z tą transakcją politycy opozycji krytykują Orlen i PiS, zarzucając "współpracę ze współpracownikami Putina".

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:48 PR24_mp3 2022_05_16-17-35-37_Gontarz.mp3 Robert Gontarz o próbie sprzedaży Lotosu Rosjanom ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Robert Gontarz (PiS)
Data emisji: 16.05.2022
Godzina emisji: 17.35

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem