more_horiz

Powstaje holding PKP. Wiceminister Maciej Małecki: odkręcamy rozdrobnienie sprzed 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 19:16
- Podpisanie Karty Grupy PKP było potężnym krokiem do holdingu, by spółki ze sobą współpracowały, żeby wykorzystywać tę siłę synergii. Ale to jest też dodatkowe narzędzie organizacyjne - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Po wielu latach rozbicia PKP na wiele spółek, każdej zajmującej się inną gałęzią działalności kolei, 18 podmiotów podpisało Kartę Grupy PKP i utworzyło holding. W Polskim Radiu 24 mówił o tym wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Powstanie holdingu PKP

Gość audycji podkreślił, że stworzenie holdingu PKP jest "odkręceniem" tego szkodliwego rozdrobnienia spółki, które miało miejsce 20 lat temu. Wyjaśnił także, że wzmocni to organizacyjnie PKP.

- Podpisanie Karty Grupy PKP było potężnym krokiem do holdingu, do tego, żeby spółki ze sobą współpracowały, żeby wykorzystywać tę siłę synergii. Ale to jest też dodatkowe narzędzie organizacyjne - oprócz rekordowych inwestycji, które dzisiaj dzieją się w polskiej kolei - mówił Maciej Małecki.

Gość audycji wymienił wielkie nakłady, jakie PKP Intercity łoży na inwestycje w rozwój taboru, ale także w infrastrukturę.

PKP Intercity - narodowy przewoźnik

Maciej Małecki podkreślił znaczenie PKP Intercity jako narodowego przewoźnika, który - wraz z PLL LOT - pomagał Polakom wracać do kraju na początku pandemii, odegrał także kluczową rolę na początku wojny na Ukrainie, kiedy przewożono uchodźców z Ukrainy i spod ukraińsko-polskiej granicy do Polski, do punktów, w których ci uchodźcy mogli uzyskać pomoc.

W audycji poruszono także temat jednej z najważniejszych spółek PKP, czyli PKP Energetyki, która nie weszła w skład holdingu, bo znajduje się poza grupą PKP w związku z tym, że została pod koniec rządów PO-PSL sprywatyzowana.

- To jest rzecz niebywała, nasi poprzednicy, dzisiejsza totalna opozycja, sprzedali układ nerwowy polskiej kolei - podkreślił Maciej Małecki, dodając, że ruch ten był nieuzasadniony gospodarczo, a także - co dziś widzimy najlepiej z powodu trwającej za naszą granicą wojny - szkodliwy z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:21 PR24_mp3 2022_09_06-16-35-24_Małecki.mp3 Maciej Małecki o holdingu PKP ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Maciej Małecki (wiceminister aktywów państwowych)
Data emisji: 06.09.2022
Godzina emisji: 16.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także