more_horiz

Co zmieni się po śmierci Elżbiety II? Małecki: jestem przekonany, że Karol III będzie kontynuował politykę monarchini

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 08:17
- Brytyjczycy długofalowo podchodzą do realizacji swojej polityki i bardzo dobrze, że dziś są naszymi sojusznikami. (..) Jestem przekonany, że król Karol III tę drogę będzie kontynuował - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

W czwartek Pałac Buckingham poinformował, że w wieku 96 lat zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Jak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, brytyjska monarchini w czasach, gdy w Polsce panował komunizm, "utożsamiała tęsknotę za wolnym i bogatym światem".

- Później, kiedy nasz świat się zmieniał, królowa Elżbieta II była przykładem trwałości cywilizacji zachodniej i tego, że mimo wszystkich zmian, zawirowań i szalonych pomysłów ludzi, jest zakotwiczenie w tradycji, wartości, ale jednocześnie i potędze Wielkiej Brytanii. Właśnie to w jakiś sposób uosabiała, przewodząc w sztafecie pokoleń narodu brytyjskiego przez XX i XXI wiek - skomentował.

Co zmieni się po śmierci królowej Elżbiety II?

Zapytany o możliwe metamorfozy w polityce Londynu po śmierci monarchini, gość audycji ocenił, że jego zdaniem kwestia ta nie ulegnie znaczącej zmianie. - Brytyjczycy długofalowo podchodzą do realizacji swojej polityki i bardzo dobrze, że dziś są naszymi sojusznikami w sprawie wojny na Ukrainie. Wielka Brytania pokazuje przykładem - dostawami broni i wsparciem - że rozumie, o co toczy się wojna na Ukrainie oraz kto jest agresorem, a kto ofiarą i bohaterem - wskazał.

Jak dodał, "szkoda, że inne kraje Unii Europejskiej, na czele z Niemcami, nie idą drogą polską i brytyjską we wspieraniu Ukrainy". - Natomiast jestem przekonany, że król Karol III tę drogę będzie kontynuował - wskazał.

Zapytany z kolei o możliwe zmiany w relacjach między Londynem a NATO, gość audycji ocenił, że "polityka Wielkiej Brytanii, wynikająca z wielowiekowej tradycji demokracji, jest oparta nie tylko na jednej osobie, ale interesie brytyjskim". - Oni to potwierdzali wielokrotnie, Londyn potrafi realizować swój interes narodowy - wskazał.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:33 PR24_mp3 2022_09_09-07-09-22.mp3 Maciej Małecki o tym, co zmieni się po śmierci królowej Elżbiety II ("24 pytania - rozmowa poranka"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Maciej Małecki (wiceminister aktywów państwowych)

Data emisji: 09.09.2022 r.

Godzina emisji: 07.09

ng

Zobacz także

Zobacz także