Po 123 latach niewoli 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Jednak wywalczenie jej było procesem długim i wielowątkowym. Bardzo istotnym czynnikiem okazała się też wojna, która wybuchła w 1914 roku.
- Odzyskiwanie niepodległości to proces wielowątkowy. Jednym z ważnych elementów były starania Polaków, szczególnie w zakresie życia kulturowego i utrzymania polskości w tej przestrzeni międzyzaborowej. Były to również działania na poziomie politycznym i społecznym - powiedział prof. Mieczysław Ryba.
"W dużym stopniu rozstrzygnęła to geopolityka"
- To miało wieloraki wymiar. Choćby Narodowa Demokracja dokonała ogromnych działań, ukierunkowanych na to, by unarodowić chłopstwo czy rzesze robotników. W dużym stopniu rozstrzygnęła o tym geopolityka, czyli wielka wojna, która wyniszczyła państwa zaborcze, a zarazem wytworzyła pewną próżnię polityczną do zagospodarowania w Europie centralnej - dodał profesor.
Dr Adam Buława zaznaczył, że poprzez odzyskanie niepodległości "udało się uwieńczyć wysiłek kilku pokoleń Polaków".
- Licząc od pierwszego rozbioru, było to nawet 140 kilka lat niewoli. Dróg do niepodległości, zanim pojawiła się koniunktura polityczna w postaci wielkiego konfliktu zbrojnego, było wiele. Mieliśmy przecież i wątek powstańczy, i legionowy. Także polscy dyplomaci, przedstawiciele, domagali się niepodległości Polski. Była też tak zwana praca organiczna, u podstaw - podkreślił dr Adam Buława.
Czytaj także:
Więcej w nagraniu.
22:17 PR24 2022_11_11-17-36-47.mp3 prof. Mieczysław Ryba i dr Adam Buława o odzyskaniu niepodległości przez Polskę (Rozmowa PR24)
***
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Goście: prof. Mieczysław Ryba, dr Adam Buława
Data emisji: 11.11.2022
Godzina emisji: 17.35
bartos