more_horiz

"Uwieńczenie wysiłku wielu pokoleń Polaków". Dr Adam Buława o odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 18:28
- Udało się uwieńczyć wysiłek kilku pokoleń Polaków. A licząc od pierwszego rozbioru, było to nawet 140 kilka lat niewoli. Dróg do niepodległości, zanim pojawiła się koniunktura polityczna w postaci wielkiego konfliktu zbrojnego, było wiele - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Adam Buława, historyk z UKSW. Gościem audycji był także prof. Mieczysław Ryba z KUL.
Józef Piłsudski
Józef Piłsudski Foto: nac.gov.pl

Po 123 latach niewoli 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Jednak wywalczenie jej było procesem długim i wielowątkowym. Bardzo istotnym czynnikiem okazała się też wojna, która wybuchła w 1914 roku

- Odzyskiwanie niepodległości to proces wielowątkowy. Jednym z ważnych elementów były starania Polaków, szczególnie w zakresie życia kulturowego i utrzymania polskości w tej przestrzeni międzyzaborowej. Były to również działania na poziomie politycznym i społecznym - powiedział prof. Mieczysław Ryba. 

"W dużym stopniu rozstrzygnęła to geopolityka"

- To miało wieloraki wymiar. Choćby Narodowa Demokracja dokonała ogromnych działań, ukierunkowanych na to, by unarodowić chłopstwo czy rzesze robotników. W dużym stopniu rozstrzygnęła o tym geopolityka, czyli wielka wojna, która wyniszczyła państwa zaborcze, a zarazem wytworzyła pewną próżnię polityczną do zagospodarowania w Europie centralnej - dodał profesor. 

Dr Adam Buława zaznaczył, że poprzez odzyskanie niepodległości "udało się uwieńczyć wysiłek kilku pokoleń Polaków".

- Licząc od pierwszego rozbioru, było to nawet 140 kilka lat niewoli. Dróg do niepodległości, zanim pojawiła się koniunktura polityczna w postaci wielkiego konfliktu zbrojnego, było wiele. Mieliśmy przecież i wątek powstańczy, i legionowy. Także polscy dyplomaci, przedstawiciele, domagali się niepodległości Polski. Była też tak zwana praca organiczna, u podstaw - podkreślił dr Adam Buława. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:17 PR24 2022_11_11-17-36-47.mp3 prof. Mieczysław Ryba i dr Adam Buława o odzyskaniu niepodległości przez Polskę (Rozmowa PR24) 

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

ProwadzącyAdrian Klarenbach

Goście: prof. Mieczysław Ryba, dr Adam Buława

Data emisji: 11.11.2022

Godzina emisji: 17.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także