more_horiz

Umowa Orlenu z Saudi Aramco. Napieralski: posłowie mają dostęp do takich informacji, mogą je otrzymać

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 18:20
- Jeżeli ta umowa jest dobra, jak twierdzą politycy obozu rządzącego, to dlaczego rząd nie chce jej pokazać? Poza tym posłowie mają dostęp do informacji tajnych, mogą je otrzymać - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Napieralski. 
Grzegorz Napieralski
Grzegorz NapieralskiFoto: PR24

W środę "Gazeta Wyborcza" napisała, że "sprzedaż przez Orlen części Lotosu spółce Saudi Aramco odbyła się z naruszeniem ustawy o kontroli niektórych inwestycji". Między innymi z tego powodu politycy opozycji apelowali o możliwość zapoznania się z treścią umowy.

- Jeżeli ta umowa jest dobra, jak twierdzą politycy obozu rządzącego, to dlaczego rząd nie chce jej pokazać? Posłowie mają dostęp do informacji tajnych, mogą je otrzymać - podkreślił Grzegorz Napieralski.

"Lotos sprzedany za małe pieniądze"

Jego zdaniem jednym z najważniejszych zarzutów kierowanych przez polityków opozycji pod adresem umowy podpisanej z Saudi Aramco jest to, że "Lotos został sprzedany za małe pieniądze". 

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w poniedziałkowej rozmowie z PR24 podkreślił, że "umowy są w pełni bezpieczne".

- Pracowaliśmy nad tym procesem praktycznie ponad cztery lata. Pracowały nad tym międzynarodowe kancelarie i firmy konsultingowe o wielkim doświadczeniu. Mało tego: w ten proces był zaangażowany również aparat państwa, czyli wszystkie służby, którym na bieżąco przedstawialiśmy wszelkiego rodzaju kwestie - zaznaczył szef Orlenu.

Dodał, że "w ten proces był zaangażowany również rząd polski". - Był zaangażowany również UOKiK, była zaangażowana także Komisja Europejska. Musiała się ona zgodzić na tę umowę i zawarte w niej warunki. A zatem ten proces jest w pełni bezpieczny dla Polski - powiedział Daniel Obajtek.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:27 PR24 2022_12_20-17-35-55.mp3 Grzegorz Napieralski o umowie podpisanej z Saudi Aramco (Rozmowa PR24) 

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach 

Gość: Grzegorz Napieralski (poseł niezależny w ramach Koalicji Obywatelskiej)

Data emisji: 20.12.2022

Godzina: 17.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także