"Nie podpisałem się pod tym projektem". Poseł PSL o nowelizacji ustawy wiatrakowej

2023-11-30, 18:35

- Musimy stanąć po stronie mieszkańców. Zapoznamy się z projektem, PSL będzie jak najbardziej za tym, by go dopracować. Nie podpisałem się pod tym projektem i z tego, co wiem, nikt z Trzeciej Drogi - PSL tego nie zrobił - mówił w Polskim Radiu 24 Mirosław Orliński (Polskie Stronnictwo Ludowe).

Grupa posłów Polski 2050 i Koalicji Obywatelskiej złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Ponadto zaproponowano m.in. liberalizację zasad budowy farm wiatrowych.

"Projekt trzeba dopracować"

Mirosław Orliński komentował przedstawione w nowelizacji propozycje zmian. - Mam nadzieją, że ten zapis będzie dotyczył tylko infrastruktury, np. przyłączy - stwierdził odnosząc się do kwestii ewentualnego wywłaszczanie mieszkańców w związku z budową farm wiatrowych i dodał, że jeżeli projekt zawiera takie zapisy, to musi zostać zmieniony.

- Rozumiem, że jest to faza projektu i początek procesu legislacyjnego. Nie możemy iść w tym kierunku, musimy wsłuchiwać się w potrzeby społeczne, nie wchodzić w radykalne projekty - podkreślał. - Jestem przekonany, że ten projekt trzeba dopracować - mówił Orliński.

Posłuchaj

Mirosław Orliński o nowelizacji ustawy wiatrakowej (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR24) 9:19
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Grupa posłów Polski 2050 i Koalicji Obywatelskiej złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Zakłada ona zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca 2024 roku.

W projekcie założono też utrzymanie proporcjonalnych obecnych limitów zużycia i utrzymanie grup objętych ochroną. Ponadto zaproponowano przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt zakłada m.in. normy hałasu dla elektrowni wiatrowych i związane z tymi normami minimalne odległości od terenów zabudowy mieszkaniowej, zagrodowej, rekreacyjnej i mieszkaniowo-usługowej. Dla maksymalnego emitowanego hałasu elektrowni do 103 decybeli, to 300 metrów. Dla zabudowy jednorodzinnej to 400 metrów

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

REKLAMA

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Mirosław Orliński

Data emisji: 30.11.2023

Godzina emisji: 17.35

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej