Kryzys w IDEAS NCBR zażegnany? Wiceminister cyfryzacji: więcej nie popełnimy takich błędów
2024-10-04, 18:59
- Zawsze się śmieję, kiedy ktoś wywołuje kryzys, a potem bohatersko go gasi. Niestety, trochę tak zrobili koledzy reprezentujący Lewicę. Na szczęście minister Gawkowski zaproponował rozwiązanie. Mam nadzieję, że więcej takich błędów - my jako rząd - nie będziemy popełniać - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, aby zakończyć kryzys związany z polskim ośrodkiem AI - IDEAS NCBR, ogłosił utworzenie nowego instytutu badawczego, którego zadaniem będzie kontynuacja prac nad sztuczną inteligencją. Na jego szefa powołał prof. Piotra Sankowskiego.
- Zawsze się śmieję, kiedy ktoś wywołuje kryzys, a potem bohatersko go gasi. Niestety, trochę tak zrobili koledzy reprezentujący Lewicę. Na szczęście jest pan minister Gawkowski, który dość dobrze zna się na wyzwaniach nowoczesnego świata i rozumie problematykę sztucznej inteligencji. Zdaje się, że to on pojawił się w kulminacyjnym momencie tego kryzysu i zaproponował rozwiązanie - powiedział Michał Gramatyka.
Dodał, że "to rozwiązanie jest dobre". - Uważam, że nauka nie powinna być finansowana tak, jak robi się to w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Bo każda spółka według samego założenia jest wehikułem służącym do zarabiania pieniędzy. A finansowanie nauki nie służy zarabianiu pieniędzy, tylko mądremu ich wydawaniu - zaznaczył.
Posłuchaj
- Plusem tej sytuacji jest to, że w dalszym ciągu mamy na pokładzie pana profesora Sankowskiego, że powstanie instytut naukowo-badawczy, który będzie miał w centrum swojego działania sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i tego typu wyzwania. Natomiast minusem jest cała niepotrzebna awantura, która stworzyła się wokół IDEAS NCBR, a której można było uniknąć, podchodząc mądrze do tego tematu - powiedział wiceminister cyfryzacji.
REKLAMA
Sprawa IDEAS NCBR. Powstaje nowy instytut
I przybliżył plany dalszego funkcjonowania spółki. - Uczelnie zgodziły się objąć w niej udziały. W Ministerstwie Cyfryzacji będą zapewnione środki na budowanie polskiej sztucznej inteligencji - podkreślił Michał Gramatyka.
Portal tvn24.pl napisał, że Lewica, wymieniając szefa IDEAS NCBR, chciała przejąć polityczną kontrolę nad ośrodkiem badawczym i sprawdzić czy nie był "przepompownią kasy dla Bielana".
- Generalnie wokół NCBR było bardzo dużo niewyjaśnionych sytuacji. Nie sądzę, żeby akurat ta spółka służyła do pompowania kasy. Ale uważam, że wszystkie wątki dotyczące Narodowego Centrum Badań i Rozwoju powinny zostać wyjaśnione. One muszą być wyjaśnione w Ministerstwie Nauki. Dlatego było mi trochę przykro, kiedy NCBR wyszedł spod kontroli pana prof. Marka Gzika i trafił pod skrzydła lewicowych polityków. Bo pan profesor Gzik, człowiek ze wszech miar uczciwy, bardzo mocno stojący w polskiej nauce, na pewno miałby odpowiednie podejście do tej instytucji. Mam nadzieję, że więcej takich błędów - my jako rząd - nie będziemy popełniać. To był ewidentny błąd. Można było tę sprawę rozwiązać inaczej - powiedział gość Polskiego Radia 24.
Instytut IDEAS NCBR, mający za zadanie stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce, od 30 czerwca tego roku funkcjonował bez prezesa. Obowiązki tymczasowo pełnił prof. Piotr Sankowski, formalnie lider grupy badawczej. 2 października zrezygnował z tego stanowiska. Powodem jego odejścia było mianowanie nowego prezesa - prof. Grzegorza Borowika, który został wybrany przez nową radę nadzorczą obsadzoną przez nominantów koalicji rządzącej, zwłaszcza Nowej Lewicy.
Wybór Borowika, zamiast Sankowskiego, naukowcy oraz komentatorzy ocenili jako polityczną decyzję, sugerującą "skok na stanowiska". W geście protestu instytut opuścili kluczowi pracownicy.
W tej sprawie interweniował minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Ogłosił utworzenie nowego instytutu, którego zadaniem będzie kontynuacja prac nad sztuczną inteligencją. Na jego czele ponownie postawiono prof. Piotra Sankowskiego, co miało na celu zażegnanie kryzysu i utrzymanie najwybitniejszych naukowców w Polsce. Instytut ma współpracować z polskimi uczelniami, a proces jego tworzenia powinien zakończyć się do końca roku.
***
Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24
Prowadzący: Paweł Pawłowski
Gość: Michał Gramatyka (wiceminister cyfryzacji, Polska 2050)
Data emisji: 4.10.2024
Godzina emisji: 17.33
bartos
REKLAMA
Polecane
REKLAMA