Wiosną ruszą ekshumacje na Wołyniu. Piotr Borys: relacje z Ukrainą trzeba budować na prawdzie
2025-01-10, 20:25
Premier Donald Tusk poinformował o planach przeprowadzenia ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. - To sprawa nierozwiązana przez dziesięciolecia. Zapowiedź ekshumacji polskich obywateli - co jest naszym obowiązkiem - to przede wszystkim kwestia budowania relacji z Ukrainą na prawdzie historycznej - ocenił w Polskim Radiu 24 wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys.
Szef rządu napisał na portalu X, że dzięki dobrej współpracy ministrów kultury Polski i Ukrainy zapadła decyzja o pierwszych ekshumacjach. Te miałyby się rozpocząć wiosną.
Piotr Borys, którego przodkowie byli wśród ofiar UPA, mówił w Polskim Radiu 24 o obowiązku uczczenia zabitych. Dodał, że liczy na szybkie rozpoczęcie ekshumacji.
Wiosną pierwsze ekshumacje. "Trzeba wyjaśniać najbardziej tragiczne sprawy"
- To sprawa nierozwiązana przez dziesięciolecia. Zapowiedź ekshumacji polskich obywateli - co jest naszym obowiązkiem - to przede wszystkim kwestia budowania relacji z Ukrainą na prawdzie historycznej. Aby myśleć o kompleksowym, pełnym pojednaniu, trzeba wyjaśniać również sprawy, które są najbardziej tragiczne we wzajemnych relacjach - podkreślił poseł Koalicji Obywatelskiej.
Posłuchaj
Rozpoczęcie ekshumacji to jego zdaniem "bardzo dobry krok". - Trzymamy wszyscy kciuki, aby te zapowiedzi zostały wykonane w praktyce - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Wspólne oświadczenie szefów dyplomacji Polski i Ukrainy głosi, że nie ma żadnych przeszkód w prowadzeniu ekshumacji w zgodzie z ustawodawstwem ukraińskim.
- Podpisaliśmy stosowne dokumenty i teraz ruszają te instytucje, które za to są odpowiedzialne, czyli Instytuty Pamięci Narodowej ukraiński i polski - mówił rzecznik MSZ Paweł Wroński.
Gotowość Kijowa ws. poszukiwań i ekshumacji
W listopadowym oświadczeniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy zapisano, że Kijów deklaruje gotowość do pozytywnego rozpatrywania wniosków w sprawach poszukiwań i ekshumacji. W reakcji na te zapewnienia prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ubiegający się o prezydenturę z poparciem Prawa i Sprawiedliwości Karol Nawrocki zadeklarował, że specjaliści Instytutu są gotowi w ciągu 24 godzin udać się na Ukrainę, by przeprowadzić poszukiwania i ekshumacje.
IPN przypominał wówczas, że w dotychczasowej korespondencji ze stroną ukraińską złożono dziewięć wniosków głównych i kilkadziesiąt szczegółowych w sprawie zgody na podjęcie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Wołyniu.
REKLAMA
Jak podkreśla IPN, w świetle prawodawstwa międzynarodowego mordy popełnione przez Ukraińców głównie na Polakach kwalifikowane są jako ludobójstwo. Zgodnie z najnowszymi szacunkami polskich badaczy w latach 1939-1947 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło nawet ponad 120 tysięcy obywateli Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej: około 60 tysięcy na Wołyniu i co najmniej 60 tysięcy w Małopolsce Wschodniej, na Polesiu i na Lubelszczyźnie.
- Kiedy wybory prezydenckie 2025? Kalendarz wyborczy [LISTA]
- Trzaskowski i Nawrocki ze spadkami poparcia. Zyskuje reszta stawki
- Pomysł Hołowni na pat wokół wyborów prezydenckich. Projekt ustawy już w Sejmie
* * *
Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24
Prowadzi: Kamil Szewczyk
Gość: Piotr Borys
Data emisji: 10.01.2025
Godzina emisji: 16.33
Źródło: PR24/bartos
REKLAMA