Łącki broni niższej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. "Sól tej ziemi"

- Jeśli w "polskim nieładzie" zabiera się przedsiębiorcom miliardy złotych, to wyrzuca ich się za nawias i doprowadza do bankructwa - mówił w Polskim Radiu 24 poseł KO Artur Łącki.  

2025-04-08, 18:30

Łącki broni niższej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. "Sól tej ziemi"
Artur Łącki. Foto: PR24

Po świętach wielkanocnych Senat zajmie się ustawą o zmniejszeniu składki zdrowotnej dla części przedsiębiorców. Obniżka ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 roku, oznaczać będzie uszczuplenie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia o ponad 4,6 mld zł rocznie.

  • Gościem Pawła Pawłowskiego w audycji "Rozmowa Polskiego Radia 24" był poseł KO Artur Łącki.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że trafił do Sejmu, by bronić małe i rodzinne polskie firmy. - Taki jest mój priorytet. Przedsiębiorcy to sól tej ziemi. Jeśli w "polskim nieładzie" zabiera się im miliardy, to wyrzuca się ich za nawias i doprowadza do bankructwa. Musieliśmy oddać ludziom te pieniądze, choć to i tak kropla w morzu - powiedział Artur Łącki. 

Posłuchaj

Artur Łącki gościem Pawła Pawłowskiego (Rozmowa Polskiego Radia 24) 11:00
+
Dodaj do playlisty

"Pańszczyzna" dla lekarzy?   

Ustawę poparli w Sejmie posłowie KO oraz politycy Polski 2050 i PSL. Konfederacja wstrzymała się od głosu. Przeciw było PiS, Lewica i Razem. - W sprawie małych firm Lewica mówi językiem Jarosława Kaczyńskiego. 6,4 proc. PKB wydawane jest z budżetu na zdrowie. Dochodzą do tego wydatki samorządów i prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Naprawdę wydajemy duże pieniądze na zdrowie. Od ponad 30 lat straszy się Polaków coraz większymi kolejkami do lekarzy, że będą zamykane szpitale. Dosypanie pieniędzy nic nie da. Trzeba wykształcić lekarzy. Należy się zastanowić nad tym, czy przez pewien czas po państwowych studiach nie powinni pracować w publicznej służbie zdrowia. Można to nazwać "pańszczyzną" dla Polski, dla obywateli, dla narodu i wzrostu gospodarczego. Przedsiębiorcy pracują po 20 godzin na dobę i nikt nie płaci im nadgodzin. Nie chcę dzielić i rozróżniać. Nie można jednak zabierać jednym, żeby dawać drugim. W systemie jest wystarczająco dużo pieniędzy, trzeba tym tylko sprawnie zarządzać - tłumaczył Artur Łącki.  

REKLAMA

4 kwietnia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która obniży składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Ustawa zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – do pewnego poziomu byłaby ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów – procentowa. Przepisy zaczną obowiązywać od początku 2026 r., a zmiana ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł.

Źródło: Polskie Radio 24/jt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej