more_horiz

Polacy za granicą. Cezary Longher: biało-czerwone barwy są w naszych sercach

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 16:22
W Polsce 2 maja przypada Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. O historii biało-czerwonych barw oraz o tym, jak żyją nasi rodacy poza ojczyzną mówili dr hab. Piotr Gołdyn, historyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Gerwazy Longher, prezes Związku Polaków w Rumunii.
Audio
  • Dr hab. Piotr Gołdyn oraz Gerwazy Longher o tradycjach i życiu naszych rodaków poza ojczyzną w związku z Dniem Flagi oraz Dniem Polonii i Polaków za Granicą ("Rozmowa PR24")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: niepodlegla.gov.pl

Ponad 20 mln Polaków żyje poza granicami ojczyzny. Dr hab. Piotr Gołdyn wskazał, że wielu z nich udało się na emigrację m.in. po zakończeniu powstania listopadowego, a także w okresie stanu wojennego. Również w 1939 roku część naszych rodaków opuściła Polskę i skierowała się do Rumunii.

Nie zapominają o Polsce

morawiecki 1200 screen.jpg
"Polska to 60 mln Polek i Polaków żyjących na całym świecie". Życzenia premiera dla wszystkich rodaków

O historiach Polaków, którzy osiedlili się w Rumunii opowiadał Gerwazy Longher. Pierwszymi z nich były osoby przybyłe na tereny należące współcześnie do tego państwa w latach 1790-1791. Byli to fachowcy, którzy przyjechali pracować w jednej z tamtejszych kopalni soli.

- Druga fala Polaków pojawiła się w dzisiejszej Rumunii w latach 1834-1838. Obecnie Związek Polaków w Rumunii liczy ok. 7 tys. osób. Po tylu latach nie zapomnieli oni o języku i kulturze polskiej oraz o wierze katolickiej. Tak jak nasi pradziadkowie i dziadkowie nam przekazali, tak i my staramy się wciąż je kultywować, by biało-czerwone barwy były nadal w naszych sercach - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Historyczna data

Dr hab. Piotr Gołdyn przypomniał, że wspomniane kolory są polskimi barwami oficjalnie od lutego 1831 roku. - Przyjęto wtedy uchwałę o kokardzie narodowej - wskazał historyk.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Goście: dr hab. Piotr Gołdyn, historyk z UAM w Poznaniu oraz Gerwazy Longher, prezes Związku Polaków w Rumunii
Data emisji: 02.05.2020
Godzina emisji: 15.35

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także