more_horiz

Paweł Poncyljusz: brakuje dialogu rząd-opozycja ws. COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 17:36
- Kolejna fala pandemii przyjdzie za kilka tygodni. Pytanie tylko, czy będziemy potrafili tym zarządzać - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Poncyljusz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że należy zadbać, by jak najwięcej Polaków się zaszczepiło. - Nadal jest z tym problem. Słyszałem, że w niektórych powiatach zaszczepialność jest poziomie niewiele wyższym niż 10 proc. Warto też ucyfrowić nasze życie społeczno-polityczne. Przed nami również dyskusja, czy pracodawca ma prawo zażądać od pracownika zaszczepienia się i częstego przeprowadzania testów. Powinniśmy też się zastanowić nad testowaniem dzieci w szkołach - powiedział Paweł Poncyljusz. 

szpital medycy covid koronawirus free shutt 1200 .jpg
"Kolejna fala epidemii grozi setkami tysięcy przypadków długiego COVIDU". Brytyjski dziennik ostrzega

Przypomniał, że wariant Delta rozwija się w wielu krajach. - Umierają głównie osoby, które się nie zaszczepiły. Szczepienie nie gwarantuje całkowitej odporności, ale chroni nas przed ciężkim przebiegiem choroby. Ryzykujemy kolejny lockdown, który nie tylko wyizoluje nas społecznie. Będzie miał również skutki gospodarcze. Tu nie ma żartów. Trzeba dać możliwość pracodawcom testowania pracowników na COVID-19 - tłumaczył poseł KO. 

Jego zdaniem nadanie takich uprawnień wymagałyby ścisłej współpracy między rządzącymi i opozycją. - Można byłoby wyeliminować niektóre emocje. Brakuje dialogi na temat Covid-19. Rozumiem, że w innych sprawach trudno będzie się porozumieć. Kolejna fala pandemii przyjdzie za kilka tygodni. Pytanie tylko, czy będziemy potrafili tym zarządzać - stwierdził Poncyljusz. 

Posłuchaj
13:32 PR24_mp3 2021_07_13-16-34-55.mp3 Paweł Poncyljusz gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

Dodał, że znajdujemy się na wojnie z wirusem. - Rozwiązania prawne muszą oprzeć się o konstytucję i ustawę. Mamy wyrok Sądu Najwyższego z listopada ws. zgromadzeń. SN stwierdził, że ograniczenie zgromadzeń może być wprowadzone tylko ustawowo. Rząd i parlamentarzyści musieliby dopilnować, żeby wszystko było zgodne z podstawą prawną. Konstytucja mówi, że jeżeli chcemy coś ograniczyć, to musi to być przeprowadzone na podstawie ustawy, a nie rozporządzenia. Mamy jeszcze czas, by zrobić to porządnie. Mamy też pewne doświadczenia. Wiele państw wprowadziło stany nadzwyczajne, tam trwa dziś dyskusja na temat odszkodowań - podsumował. 

We wtorek w całej Polsce potwierdzono 96 przypadków zakażeń koronawirusem.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Paweł Poncyljusz (KO)

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 17.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także