more_horiz

Smoliński: TSUE nie ma uprawnień, aby orzekać o polskim wymiarze sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 17:10
- Konstytucja RP, zgodnie z jej artykułem ósmym, jest w Polsce najwyższym prawem. A zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej, Unia ma tyle praw, ile jej przyznały w danym zakresie państwa członkowskie - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Kazimierz Smoliński. 

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności unijnych przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce.

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
"Absurdalne odwoływanie się do zagranicy". Piotr Cywiński o sporze po orzeczeniu TSUE

- Prawo polskie, Konstytucja RP, zgodnie z jej artykułem ósmym jest najwyższym prawem Rzeczpospolitej Polskiej - podkreślił Kazimierz Smoliński.

Posłuchaj
11:28 PR24_mp3 2021_07_16-16-36-18.mp3 Kazimierz Smoliński o wyższości polskiej konstytucji nad prawem UE (Rozmowa PR24)

- Natomiast jeżeli weźmiemy pod uwagę przepisy Traktatu o Unii Europejskiej –  jego art. 5., który mówi o tak zwanej zasadzie przyznania - to wynika z niego, że  Unia Europejska ma tyle uprawnień, ile jej przyznają państwa członkowskie - dodał poseł. 

Jak zaznaczył, "w zakresie funkcjonowania systemu sprawiedliwości państwa członkowskie nie przyznały żadnych uprawnień Unii Europejskiej".

Czytaj także:

- Wobec tego Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który ma rozstrzygać sprawy dotyczące traktatów, ewentualnie konfliktów między Unią a poszczególnymi członkami, nie ma kompetencji w tym zakresie. Dla mnie to jest jednoznaczne - podsumował Smoliński.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Gość: Kazimierz Smoliński (poseł PiS)

Data emisji: 16.07.2021

Godzina emisji: 16.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także